Uudised ja lood

Loodusfestival toimub 7.–11. juuni 2023
Loodusfestivali peateema on „Elu aed“ 

Järjekorras üheksas Loodusfestival keskendub aedade ilu ja elurikkusele. Loodusfestival toimub 7.–11. juunini.

 

21.3.2023. Loodusfestival kutsub loodusvaatluste maratoni aladest teada andma

Loodusfestival kutsub loodusvaatluste maratoni aladest teada andma

Kuues üle-eestiline loodusvaatluste maraton toimub 10.–11. juunini. Kõik huvilised on oodatud 1. juuniks vaatluspaikadest teada andma.

Loodusvaatluste maraton on põnevusest pakatav, seikluslik ööpäev looduses. See on BioBlitz formaadil põhinev harrastusteaduse sündmus, mille käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul nii palju eluslooduse liike, kui võimalik. Loodusvaatluste maratonil osalemine aitab osalejal kodukoha loodust paremini tundma õppida ning looduskaitsjate ja teadlaste töö jaoks andmeid koguda.

Maratonil osalemiseks tuleb vaatlusala registreerida hiljemalt 1. juuniks. Vaatlusala võib olla avalik, kus kõik huvilised saavad osaleda, aga sobib ka eramaa, et pereringis loodust avastada. Mõlemal juhul on oluline vaatlusalast korraldajatele teada anda, et tehtud vaatlused hiljem eElurikkuse andmeportaali jõuaksid. Vaatlusala registreerimine annab võimaluse selle paiga elurikkust lähemalt tundma õppida, aga tekitab ka väikese võistlusärevuse, milliselt vaatlusalalt kõige rohkem liike leitakse, rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Vaatlusalade registreerimist ja maratoni läbiviimist tutvustatakse lähemalt kõigile looduhuvilistele neljapäeval, 27. aprillil tasuta seminaril „Loodusvaatluste maratoni infopäev“. Infopäeva teave on leitav hiljemalt aprilli alguses nii festivali kui ka loodusmuuseumi ja botaanikaaia kodulehel. „Kuna selle aasta Loodusfestival keskendub aedade elurikkusele, siis loodame ka, et maratoni vaatlusaladena registreeritakse rohkem eraaedu,“ lisas Runnel.

Loodusvaatluste maraton on osa Loodusfestivalist, mis sel aastal keskendub viie päeva jooksul aedade ilu ja elurikkusele. „Loodan, et festivali teemavalik aitab esile tõsta igaühe aia erilisust. Pole tähtis, kui suur on aed, sest aia väärtus võib peituda hoopis muus: aed võib olla meie toitja või silmailu pakkuja, aga ka looduse hoidmise koht,“ selgitas festivali projektijuht Kaarin Hein.

2022. aastal oli erinevates Eesti paikades 42 vaatlusala, kus tehti üle 7000 loodusvaatluse, maratoniga seotud sündmustel osales üle 360 inimese. Aastal 2018 pärjati vaatlusmaraton Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. Üle-eestiline ettevõtmine sai 2019. aasta alguses tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil.

Loodusfestivali ja loodusvaatluste maratoni peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa üheksandat aastat toimuva Loodusfestivali programmist.
 

Loodusvaatluste maratoni koduleht, alade registreerimine, elurikkus.ee/lvm
Loodusvaatluste maraton Facebookis, www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton
Loodusfestivali koduleht, http://loodusfestival.ee/
 

Lisateave:

Veljo Runnel
loodusvaatluste maratoni korraldaja
veljo.runnel@ut.ee
+372 520 6108

Margit Hirv
loodusvaatluste maratoni vaatlusalade koordinaator
margit.hirv@ut.ee
+372 523 9736

20.3.2023. Loodusfestival kutsub osalema linnalooduse fotokonkursil „Metsik linn“ 

Loodusfestival kutsub osalema linnalooduse fotokonkursil „Metsik linn“ 

Loodusfestivali programmi kuuluv fotokonkurss „Metsik linn“ toimub kaheksandat korda. 2023. aasta Loodusfestivaliga pööratakse tähelepanu nii avalikele kui ka eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. Esita oma fotod konkursile 27. märtsist kuni 7. maini. 

Traditsiooniks saanud fotokonkurss „Metsik linn“ kutsub märkama loodust ja toob vaatajateni pildikesi linnas leiduvast loodusest. Kevadiselt toreda viisina looduse vaatlemiseks julgustame osalejaid linnaloodust tähele panema läbi kaamerasilma. Töid saab esitada 27. märtsist kuni 7. maini fotokonkursi kodulehel. 

Konkurss toimub kolmes kategoorias: lapsed ja noored (kuni 15-aastased k.a), üldarvestus (16-aastased ja vanemad) ja loodusvaatluskategooria (13-aastased ja vanemad). Loodusvaatluskategoorias esitatud fotode kunstilist taset žürii poolt ei hinnata, kuid jälgitakse fotode sobivust loodusvaatluste tõendusmaterjaliks. Tingimustele vastavate fotode vahel loositakse välja eriauhind. 

Konkursile esitatud töid hindab kuueliikmeline žürii, kuhu kuuluvad oma ala eksperdid Piret Eensoo, Rene Jakobson, Kaisa Keizars-Aron, Ingmar Muusikus, Kerttu Taggo ja Urmas Tartes. Võitjad kuulutatakse välja Loodusfestivali esimesel päeval, 7. juunil Tartu Ülikooli botaanikaaias. Fotokonkursi 20 parima töö galerii riputatakse üles Tartu Ülikooli botaanikaaeda, kus saab seda suve lõpuni uudistada. 

Selle aasta konkursi toetajad on välja pannud elamusrikkaid auhindu, millest on rõõmu igaühele. Kingikotti on oma panuse andnud: Photopoint, Fotografiska, Teater Vanemuine, Viru Folk, Eesti Loodusfoto, Salibar, Maheseemned.ee, Ajakiri Looduses, Huggy, Natty, MTÜ Loodusajakiri, Kommipomm, RMK, Tallinna Loomaaed, Pernova Loodusmaja, Wösel, Loodusemees, Kino Sõprus, Eestimaa Looduse Fond, Pesapaik, Kadarbiku ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Fotokonkurss „Metsik linn” on osa Loodusfestivali programmist, mis sel aastal toimub 7.–11. juuni 2023. Loodusfestivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. 

Lisateave 
Loodusfestival 
www.loodusfestival.ee 
loodusfestival@ut.ee

13.3.2023. Kas loodus on Sulle oluline? Tule Loodusfestivali kaaskorraldajaks 

Kas loodus on Sulle oluline? Tule Loodusfestivali kaaskorraldajaks

Järjekorras üheksas Loodusfestival keskendub aedade ilu ja elurikkusele. Loodusfestival toimub 7.–11. juunini. Kaaskorraldajate ettepanekuid oodatakse 31. märtsini.

 

Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Sel aastal keskendutakse viie päeva jooksul aedade ilu ja elurikkusele, pakkudes sündmuseid üle Eesti.

 

Kuni 31. märtsini oodatakse kaaskorraldajate ettepanekuid ja ideid Loodusfestivali programmi koostamiseks. Festivali sündmuste kaaskorraldajaks ootame kõiki korraldajaid, kes on kaasa löönud nii varasematel aastatel kui ka teretulnud on uued koostööpartnerid üle EestiIdeed ja ettepanekud saab kirja panna ankeedis. Küsimuste korral palume ühendust võtta festivali projektijuhi Kaarin Heinaga, kaarin.hein@ut.ee.

 

Käesoleva aasta festivali teemavalik aitab esile tõsta igaühe aia erilisust – pole tähtis, kui suur on aed, sest aia väärtus võib peituda hoopis muus – aed võib olla meie toitja või silmailu pakkuja, aga ka looduse hoidmise koht. Festivalil pööratakse tähelepanu nii avalikele kui eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. Selle aasta Loodusfestivali teema on inspireeritud Eesti liigirikkaima aia Tartu Ülikooli botaanikaaia 220. aastapäevast.

 

Loodusfestivali peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, festivali sündmuseid aitavad korraldada partnerid üle Eesti. Loodusfestivali korraldatakse alates 2015. aastast. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.

 

Lisateave 
Loodusfestival 
www.loodusfestival.ee 
loodusfestival@ut.ee

28.2.2023. Jäädvustatud hetked: milline on linna ja looduse suhe?

Jäädvustatud hetked: milline on linna ja looduse suhe?

Kuu aja jooksul teisipäevast, 28. veebruarist 24. märtsini saab Rahvusarhiivi Noora maja fuajees näha Loodusfestivali fotokonkursi „Metsik linn“ näitusel konkursi võidutöid.

 

Alates 2016. aastast korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed Loodusfestivali linnalooduse fotokonkurssi „Metsik linn“, mis keskendub linnalooduse ja linnakeskkonna suhetele. Kuue aasta jooksul on konkursile saadetud ligi poolteist tuhat fotot, nendest parimatest parimad on välja valinud žürii. Näitus koondab 2016–2022. aasta võidutööd nii laste ja noorte kui ka üldarvestuse kategoorias.

 

Fotokonkurss „Metsik linn“ toob fookusesse meid ümbritseva keskkonna – konkursi eesmärk on ennekõike tabada iga osaleja nägemust linnaloodusest. „Loodus ei pea vastanduma linnale, kuid võib mõjuda linnas ootamatult, rõõmustavalt, veidralt, sobimatult, lootustandvalt,“ sõnas Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein. „Üllatuslikud momendid on väärt pildile jäädvustamist ja seda illustreerib hästi ka seniste fotokonkursi võidutööde näitus. Hästi tabatud pilt jutustab natuke nii inimese, linna kui ka looduse kohta.“

 

Sel aastal ootab Loodusfestivali linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ fotosid võistlustulle 27. märtsist kuni 7. maini. Info konkursil osalemise kohta kuulutatakse välja märtsi keskpaigas loodusfestivali kodulehel, võidutööd kuulutatakse välja juunis Loodusfestivalil. Samuti soovitame kuulata Veljo Runneli ja fotokonkursi žüriiliikme Urmas Tartese vestlust linnalooduse pildistamisest ja eelmise aasta fotokonkursi tulemustest. Taskuhäälingu „Rukkirääk“ eelmise hooaja kümnes saade salvestati Matsalu loodusfilmide festivalil ja on järelkuulatav enim kasutatavatel striimimisplatvormidel.

 

Fotokonkursi „Metsik linn“ parimate tööde näitus on Rahvusarhiivi Noora maja fuajees avatud 28. veebruarist 24. märtsini. Näitust saab külastada tasuta tööpäeviti kell 9–19 aadressil Nooruse tn 3, Tartu. Varem on näitust eksponeeritud Tartu Ülikooli botaanikaaias ja Tallinna Botaanikaaias.

 

Selle aasta Loodusfestival toimub 7.–11. juunini. Festivali peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, sündmuseid aitavad korraldada partnerid üle Eesti. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.

 

Lisateave:

Loodusfestival

www.loodusfestival.ee

1.2.2023. Infokoosolek Loodusfestivali ürituste korraldajatele toimub esmaspäeval, 6. veebruaril 

Infokoosolek Loodusfestivali ürituste korraldajatele toimub esmaspäeval, 6. veebruaril

Järjekorras üheksas Loodusfestival keskendub aedade ilu ja elurikkusele. Loodusfestival toimub 7.–11. juunini. Infokoosolek toimub juba uuel nädalal.

 

Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Sel aastal keskendutakse viie päeva jooksul aedade ilu ja elurikkusele, pakkudes sündmuseid üle Eesti.

 

Loodusfestivali infokoosolek ürituste korraldajatele toimub 6. veebruaril kell 10 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis, osaleda on võimalik ka veebis. „Koosolekul tutvustame Loodusfestivali meeskonda, räägime Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projektist, loodusvaatluste maratonist ning teistest eesootava festivaliga seotud teemadest,“ sõnas Hein. Infokoosolekul osalemiseks palun eelregistreeru sellel lingil. Ootame kõiki varasematel aastatel osalenud kaaskorraldajaid ja teretulnud on uued koostööpartnerid. Palume täita ankeet ka juhul, kui osaleda ei ole võimalik, aga edaspidi on soov olla Loodusfestivali teabega kursis.

 

Selle aasta Loodusfestivali peateema on „Elu aed“, millega pööratakse tähelepanu nii avalikele kui eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. Festivali projektijuht Kaarin Hein loodab, et festivali teemavalik aitab esile tõsta igaühe aia erilisust. „Pole tähtis, kui suur on aed, sest aia väärtus võib peituda hoopis muus: aed võib olla meie toitja või silmailu pakkuja, aga ka looduse hoidmise koht,“ selgitas Hein. „Aed ja sellega seotud teemad on läbivalt tähtsad olnud ka varasematel festivalidel – meie pikaaegsete partneritena on Loodusfestivali sündmusi pakkunud näiteks Tallinna Loomaaed, Tallinna Botaanikaaed, Pernova Loodusmaja, Räpina Aianduskool, Tartu Loodusmaja, Eesti Maaülikool ning Tartus tegutsevad avalikud aiad, Emajõe Aed ning Tartu Maheaed.“

 

Traditsiooniliselt toimuvad Loodusfestivaliga käsikäes ka linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ 27. märtsist kuni 7. maini ja loodusvaatluste maraton 10.–11. juunini. „See on suurepärane võimalus oma aeda paremini tundma õppida ning seeläbi teadusesse panustada,“ märkis Hein. Lisaks toimub palju harivaid ja looduskeskseid sündmuseid üle Eesti.

 

Selle aasta Loodusfestival kattub Tartu Ülikooli botaanikaaia 220. aastapäeva pidusündmustega. „Loodusfestivali seekordne teema „Elu aed“ on pühendatud Eesti kõige liigitihedamale aiale Tartu Ülikooli botaanikaaiale, mille asutamisest möödub tänavu 220 aastat,“ täpsustas Loodusfestivali programmi kuraator Margus Kasterpalu.

 

Loodusfestivali peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, festivali sündmuseid aitavad korraldada partnerid üle Eesti. Loodusfestivali korraldatakse alates 2015. aastast. Esialgu Tartule keskendunud sündmuste programm kujunes mõne aastaga üle-eestiliseks. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.

 

Lisateave 
Loodusfestival 
www.loodusfestival.ee 
loodusfestival@ut.ee

18.1.2023. 7.–11. juunini toimuva Loodusfestivali peateema on „Elu aed“

7.–11. juunini toimuva Loodusfestivali peateema on „Elu aed“

 

Järjekorras üheksas Loodusfestival keskendub aedade ilu ja elurikkusele. Loodusfestival toimub 7.–11. juunini.

 

Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Sel aastal keskendutakse viie päeva jooksul aedade ilu ja elurikkusele, pakkudes sündmuseid üle Eesti.

 

Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein loodab, et festivali teemavalik aitab esile tõsta igaühe aia erilisust. „Pole tähtis, kui suur on aed, sest aia väärtus võib peituda hoopis muus: aed võib olla meie toitja või silmailu pakkuja, aga ka looduse hoidmise koht,“ selgitas Hein. „Aed ja sellega seotud teemad on läbivalt tähtsad olnud ka varasematel festivalidel – meie pikaaegsete partneritena on Loodusfestivali sündmusi pakkunud näiteks Tallinna Loomaaed, Tallinna Botaanikaaed, Pernova Loodusmaja, Räpina Aianduskool, Tartu Loodusmaja, Eesti Maaülikool ning Tartus tegutsevad avalikud aiad, Emajõe Aed ning Tartu Maheaed.“

 

2023. aasta Loodusfestivaliga pööratakse tähelepanu nii avalikele kui eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. Traditsiooniliselt toimuvad Loodusfestivaliga käsikäes ka linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ 27. märtsist kuni 7. maini ja loodusvaatluste maraton 10.–11. juunini. „See on suurepärane võimalus oma aeda paremini tundma õppida ning seeläbi teadusesse panustada,“ märkis Hein. Lisaks toimub palju harivaid ja looduskeskseid sündmuseid üle Eesti.

 

Selle aasta Loodusfestival kattub Tartu Ülikooli botaanikaaia 220. aastapäeva pidusündmustega. „Loodusfestivali seekordne teema „Elu aed“ on pühendatud Eesti kõige liigitihedamale aiale Tartu Ülikooli botaanikaaiale, mille asutamisest möödub tänavu 220 aastat,“ täpsustas Loodusfestivali programmi kuraator Margus Kasterpalu.

 

Loodusfestivali peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, festivali sündmuseid aitavad korraldada partnerid üle Eesti. Loodusfestivali korraldatakse alates 2015. aastast. Esialgu Tartule keskendunud sündmuste programm kujunes mõne aastaga üle-eestiliseks. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.

 

Loodusfestivali infokoosolek ürituste korraldajatele toimub 6. veebruaril kell 10 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis, osaleda on võimalik ka veebis. „Koosolekul tutvustame Loodusfestivali meeskonda, räägime Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projektist, loodusvaatluste maratonist ning teistest eesootava festivaliga seotud teemadest,“ sõnas Hein. Infokoosolekul osalemiseks palun eelregistreeru sellel lingil. Ootame kõiki varasematel aastatel osalenud kaaskorraldajaid ja teretulnud on uued koostööpartnerid. Palume täita ankeet ka juhul, kui osaleda ei ole võimalik, aga edaspidi on soov olla Loodusfestivali teabega kursis.

 

Lisateave 
Loodusfestival 
www.loodusfestival.ee 
loodusfestival@ut.ee

back forward