1.6.2023. Disainer Liina Lember tutvustab ööliblikate elu Loodusfestivalil
Disainer Liina Lember tutvustab ööliblikate elu Loodusfestivalil
Loodusfestivali raames korraldab disainer ja kunstnik Liina Lember ööliblika töötube ja seab üles installatsioone nii Tartu Ülikooli loodusmuuseumis ja botaanikaaias, Aparaaditehases kui ka Tallinna Loomaaias.
Liina Lemberi jaoks on olulisel kohal loodus ning liikide väljasuremine. Ööliblikate vastu tekkis tal huvi, kui uuris magistritöös ökosüsteemide ja metsade toimimist. Konsulteerides entomoloogidega, mõistis, et ööliblikad ja nende olulisus vajab laiemat teadvustamist.
„Loodusfestivali jooksul viin läbi kolm erinevat töötuba, kus käsitlen järgmisi teemasid: tolmeldamine, valgusreostus, meie seotus loodusega. Töötubades meisterdame, kogeme erinevaid valgusallikaid ning mõtiskleme valguse mõju ja selle olulisuse üle nii meile kui ka elusloodusele. Lisaks saab festivali jooksul külastada ja kogeda kahte installatsiooni, millest üks asub Tartu Ülikooli loodusmuuseumis, mis näitab ööliblika öist lendu läbi liblika silmade. Teise installatsiooni sean üles Aparaaditehases ja Tallinna Loomaaias, mis küsitleb antropotsentrilise linnaruumi disaini ja tehislikke valgusallikaid,“ sõnas disainer.
7. juunil kell 17 toimub Tartu Ülikooli loodusmuuseumis töötuba „Valgusreostuse kliinik“. Liina Lember tutvustab valgusreostuse mõju ööliblikatele. Tegemist on aktiivse töötoaga, kus puutume kokku erinevate valgusallikatega, õpime valguse värvuse ja intensiivsuse mõjust tervisele. Töötuba kestab 30–45 minutit.
8. juunil kell 13 toimuvad Tartu Ülikooli botaanikaaias töötoad „Ööliblikate aed“ ja „Aed fotopaberil“. Esimese töötoa jooksul valmistame paberist aia ööliblikatele ja tutvume ööliblikate elu-oluga. Töötuba mõjub lõõgastavalt ning on sobilik igas vanuses osavõtjale. Kestus on 20–30 minutit. Teises töötoas loome 15 minuti jooksul ainulaadse pildi, kasutades fotopaberit ja valitud taimi, õisi ja kujundeid. Botaanikaaia piknikualal laste mänguväljaku lähistel saab paralleelselt osaleda shindō liikumistunnis.
10. juunil kell 11–14 saab osa võtta elurikkuse aiapeost Tallinna Loomaaias, kus Liina Lember viib läbi meisterdamise töötoa „Aed fotopaberil“ ja valgusinstallatsiooni „Nähtamatud ööliblika loitsud“. Punase valguse installatsioon loob harmoonilise ruumi, kus inimene ja ööliblikas saavad võrdsetena kohtuda. Installatsioonis kuuleb luuletusi ööliblikatest.
11. juunil kell 12–15 toimub Aparaaditehase hoovialal töötuba „Ööliblikate aed“ ja Armastuse saalis valgusinstallatsioon „Nähtamatud ööliblika loitsud“. 11. juuni tegevused kuuluvad Loodusfestivali perepäeva ja piduliku lõpetamise kavva. Terve programmiga saab tutvuda Loodusfestivali kodulehel.
Loodusfestival toimub 7.–11. juunini üle Eesti. Festival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Festivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.
Lisateave
Loodusfestival
www.loodusfestival.ee
loodusfestival@ut.ee
31.5.2023. Linnujämm kogub hoogu üheksandal Loodusfestivalil Emajõe Lodjakojas
Linnujämm kogub hoogu üheksandal Loodusfestivalil Emajõe Lodjakojas
Loodusfestival kutsub linnujämmile – reedel, 9. juunil kell 18 saavad Tartus Lodjakojas kokku linnud, helikunstnikud ja poeedid, et pöörata tähelepanu linnaloodusele.
Neljandat korda toimuval linnujämmil esitavad muusikud ja luuletajad lindudest inspiratsiooni saanud loomingut, olgu selleks linnulaulu tõlgendus sõnades või muusikas, linnuga seotud rahvapärimusest saadud impulss või isiklik elamus.
Linnujämm innustab tähelepanu pöörama lindudele ja linnaloodusele. Ajalooliselt on looduse väärtustamine käinud käsikäes pärimuskultuuriga – kirjanikud ja muusikud on lindudest, nende olekust ja eluviisist rohkelt inspiratsiooni ammutanud. Ka tänapäeval on oluline sillata loodushoidu ja looduse mitmekesisuse väärtustamist kaasaegsete kunstivormide, stiilide ja loomepraktikatega.
Linnujämmile tulevad kokku muusikud ja luuletajad, kes loovad Eestis elava linnuliigi laulust inspireerituna oma muusikalise nägemuse või poeetilise sõnateose, mis tõlgendab või tõukub mõnel muul viisil ette antud linnulaulu salvestusest. Sel aastal on tõlgendatavateks linnuliikideks valitud tikutaja, rasvatihane, laululuik, leevike, pasknäär ja aasta lind aul.
Sellel aastal osalevad muusikud Kitty Florentine, LI:V, Meisterjaan ja kirjanikud Doris Kareva, Veronika Kivisilla, Janika Läänemets, Mirjam Parve, Aare Pilv.
Tule naudi õdusat õhtut Tartus Lodjakoja paadikuuri vabaõhusaalis 9. juunil kell 18. Sündmus on tasuta.
Linnujämm on osa Loodusfestivali programmist. Loodusfestival toimub sel korral 7.–11. juunini. 2023. aasta Loodusfestivaliga pööratakse tähelepanu nii avalikele kui ka eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele.
Linnujämmi korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. Linnujämmi toetavad Tartu linn, Eesti Kultuurkapital ja Keskkonnainvesteeringute Keskus. Artistide ja pealtvaatajate turvalisust tagab Viking Security.
Lisateave
Loodusfestival
www.loodusfestival.ee
loodusfestival@ut.ee
26.5.2023. Loodusfotograaf Urmas Tartes korraldab Loodusfestivali ajal fotokoolitust
Loodusfotograaf Urmas Tartes korraldab Loodusfestivali ajal fotokoolitust
Neljapäeval, 8. juunil kell 16 toimub Tartu Ülikooli botaanikaaias loodusfotokoolitus Urmas Tartese juhendamisel.
Fotokoolitusel keskendume taimede pildistamisele, kuid võimalusel märkame ja pildistame ka liikuvaid eluvorme. Käsitleme teoreetilisi ja praktilisi nippe pildistamisel. Selgitame välja, kas ja kui suur on ühisosa teadusliku dokumendi ja ilupildil vahel, kuidas teha loodusvaatluse pilti ja kuidas kasutada metaandmeid aimefotol. Iga osaleja saab väikese ülesande, millest koostatakse fotogalerii. Pildistamiseks sobivad kõik fotoaparaadid või fotoaparaati sisaldavad seadmed.
Loodusfotokoolitus Urmas Tartesega toimub 8. juunil kell 16 Tartu Ülikooli botaanikaaias. Kaasa võtta oma fotoaparaat. Koolitus kestab umbes kaks tundi. Koolitus on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerumine, täites vorm või kirjutades loodusfestival@ut.ee. Kohtade arv on piiratud.
Loodusfotokoolitus kuulub Loodusfestivali programmi. Kogu programmiga saab tutvuda Loodusfestivali kodulehel.
Loodusfestival toimub 7.–11. juunini üle Eesti. Festival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Festivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.
Lisateave
Loodusfestival
www.loodusfestival.ee
loodusfestival@ut.ee
25.5.2023. Kui elurikas on Sinu aed? Võta osa loodusvaatluste maratonist
Kui elurikas on Sinu aed? Võta osa loodusvaatluste maratonist
Kuues loodusvaatluste maraton toimub 10.–11. juunini. Oma vaatlusala saab veel registreerida 1. juunini.
Loodusfestival, mis keskendub viie päeva jooksul aedade ilu ja elurikkusele, tipneb loodusvaatluste maratoniga, mis on põnevusest pakatav, seikluslik ööpäev looduses või mõni tund oma aias mõnusalt veedetud aeg liike loendades. Loodusvaatluste maraton põhineb BioBlitz formaadil, mille käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul nii palju eluslooduse liike kui võimalik.
Loodusvaatluste maratonil tehtud loodusvaatluste arv on iga aastaga tõusnud. Eelmisel aastal tehti vaatlusi üle 7000 erineval 42 vaatlusalal – millest 17 asus eramaadel ja 25 avalikel aladel. Samuti on kahel viimasel aastal leitud Eestile uus liik – 2021. aastal muulukal elav pahklest Fragariocoptes setiger ning 2022. aastal seenesääsk Mycomya denmax. „Loodame ka sel aastal varasemate aastate numbreid kasvatada,“ sõnas loodusvaatluste maratoni korraldaja Veljo Runnel.
Maratonist on oodatud osa võtma kõik, kes soovivad rohkem teada mingi piirkonna või oma koduaia elurikkusest. Osalemine on lihtne: eraaias vaatluste tegemiseks tuleb 1. juuniks registreerida Elurikkuse veebilehel oma vaatlusala ning seejärel maratoni ajal vaadelda ja kirja panna nii palju liike kui võimalik. Kuna sel aastal on fookuses aiad, siis ootame, et vaatlusaladeks registreeritakse eraaedu üle Eesti. „Loodan, et festivali teemavalik aitab esile tõsta igaühe aia erilisust. Pole tähtis, kui suur on aed, sest aia väärtus võib peituda hoopis muus: aed võib olla meie toitja või silmailu pakkuja, aga ka looduse hoidmise koht,“ selgitas festivali projektijuht Kaarin Hein. „Kuna varem pole vaatlusi tulnud saartelt, siis innustame ka saarte elanikke maratonist osa võtma,“ lisas Runnel. „Aga kui oma ala registreerida ei ole võimalik, ent osaleda on soov ikka – siis saab vaatlusi teha avalikel aladel.“
Avalikke alasid on mitmeid: on selliseid, kus saab vaatlusi teha iseseisvalt, ning ka selliseid, kus lisaks vaatluste tegemisele saab osa võtta tegevustega programmist. Registreeritud aladega saab tutvuda Elurikkuse veebilehel.
Loodusfestivali ja loodusvaatluste maratoni peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa üheksandat aastat toimuva Loodusfestivali programmist. Festivali korraldab ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.
Lisateave
Loodusfestival
www.loodusfestival.ee
loodusfestival@ut.ee
18.5.2023. Loodusfestival x Ööülikool: avalik salvestus „Elu aed on metsikult ilus“
Loodusfestival x Ööülikool: avalik salvestus „Elu aed on metsikult ilus“
Loodusfestivali eelsündmus „Elu aed on metsikult ilus“ toimub kolmapäeval, 24. mail Tartu Ülikooli loodusmuuseumis. Loomaökoloogi Tuul Sepa ja arhitekti Elo Kiiveti vestlusõhtut salvestab Ööülikool.
Loodusfestival toimub 7.–11. juunini, kutsudes avastama meid ümbritsevate avalike ja eraaedade elurikkust ja vaba aja veetmise võimalusi aedades. Loodusfestivali peateemaks on „Elu aed“, mis on inspireeritud Tartu Ülikooli botaanikaaia 220. aastapäevast.
Vestlusõhtul kohtuvad kaks võtmeisikut, kelle töö on tihedalt seotud elurikkuse taastamise ja säilitamisega linnaruumis ning kes teavad hästi, mis inimestele vastumeelsust valmistab. Elurikkus algab koduaiast, teadlikkus algab aga haridusest.
Tuul Sepp töötab loomaökoloogia kaasprofessorina Tartu Ülikoolis ja on tegelenud oma uurimistöös mitmete loomarühmadega. Muuhulgas vastutab Sepp käimasoleva projekti eest, mille eesmärk on välja töötada ökosüsteemide tervist ja elupaikade ühendatust soosivaid linnalooduse hooldamise praktikaid, rakendades neid Tartu näitel. „Olles kord tundma õppinud, millist linnaloodust vajab keskkond ja ka inimene, ei saa ma enam roheluseta liigivaest linna näha millegi muu kui katkise ja kurvana, olgu ükskõik kui ilus arhitektuur,“ kirjeldas Sepp teema olulisust.
Elo Kiivet on arhitekt ja urbanist, kelle senine töö on seotud olnud arhitektuuri ja avaliku ruumiga, sealhulgas ruumiteadlikkusega. Kiivet on Tartu abilinnapea arhitektuuri, ehituse, planeerimise ja ruumiloome valdkonnas. „Linna ja looduse vastandamine on lihtsustatud lähenemine, ehk just seetõttu oleme jõudnud ohtlikku äärmusesse, kus linnaruumis on loodusega raske kokkupuutepunkte leida,“ selgitas Kiivet puudujääki ruumihariduses.
Vestlusõhtu „Elu aed on metsikult ilus“ Ööülikooli avalik salvestus toimub 24. mail kell 18 Taru Ülikooli loodusmuuseumi seminarialal. Osalemine on tasuta.
Loodusfestivali korraldamist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Lisateave
Loodusfestival
www.loodusfestival.ee
loodusfestival@ut.ee
10.5.2023. Loodusfestivali programmis on üle 60 ürituse
Loodusfestivali programmis on üle 60 ürituse
Loodusfestivali programm on inspireeritud elurikkusest aedades, liikumisaastast ja ülikooli botaanikaaia 220. aastapäevast. Viie päeva jooksul toimub põnevaid töötube, kontserte, retki ning tegevusi kogu perele.
7.–11. juunini toimuva Loodusfestivali programmis leidub üle 60 ürituse, mis toimuvad Tartus ja Tartumaal, Tallinnas, Räpinas, Võrus ning loodusvaatluste maratoni avalikel aladel mitmel pool Eestis. Üritusi korraldavad kõik 30 partnerit, kelle hulgas on neid, kes on üritusi festivali kavas korraldanud varasematel aastatel, ja ka neid, kes võtavad programmist osa esimest korda.
Sel korral on tähelepanu suunatud nii avalikele kui ka eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. „Sel aastal kutsume aias mõnulema ja aiailu nautima, aga ka liikuma ja kuulama. Lihtsustamaks kavast meelepäraste ürituste leidmist, katsetame piktogrammide abil teemakategooriate loomist, nii et saaks kergesti leida peredele sobivaid sündmusi või näiteks kontserte ja loenguid,“ sõnas Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein. „Ära ei jää ka traditsioonilised üritused – festival algab kolmapäeva varahommikul linnulauluhommikuga Toomemäel.“
Loodusfestivalil toimuvad ekskursioonid nii Tartu kui ka Tallinna botaanikaaedades, lisaks leiab programmist mitmeid tegevusi, mis toimuvad era- ja kogukonnaaedades ning avalikes parkides. Festivali kolmandal päeval saab taas nautida muusikute ja kirjanike linnulaulust inspireeritud loomingut linnujämmil. Nädalavahetusel toimuvad kogu perele suunatud sündmused Tartu Aparaaditehase hoovis ning Tallinna Loomaaias. Loodusfestivali tähtsündmus, loodusvaatluste maraton toimub 10.–11. juunini. Maratonist osa võtmiseks võib külastada avalikku vaatlusala või registreerida oma vaatlusala 1. juuniks.
Loodusfestival tõstab tähelepanu keskmesse ülikooli botaanikaaia, mis tähistab tänavu 220. aastapäeva. Festivali avaüritus toimub botaanikaaias 7. juunil kl 12–14. Pidulikult avatakse näitus, mis avab botaanikaaia ajaloo. Sõna saavad Valdur Mikita, Inge Kukk ning Urmas Tartes. Samuti kuulutatakse välja linnalooduse fotokonkursi „Metsik linn“ võitjad ja avatakse fotonäitus. Meeleolu loob laulu-akordioni duo Erkki Otsman ja Allan Jakobi. Festivali ajal toimub botaanikaaias veel mitmeid tegevusi.
Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Festivali korraldab ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.
Lisateave
Loodusfestival
www.loodusfestival.ee
loodusfestival@ut.ee
10.4.2023. Kuidas teha loodusvaatlusi ja kuidas osaleda maratonil?
Kuidas teha loodusvaatlusi ja kuidas osaleda maratonil?
Loodusfestival kutsub osalema 27. aprillil seminaril „Loodusvaatluste maratoni korraldamine“
Loodusfestival tipneb loodusvaatluste maratoniga, mis on põnevusest pakatav, seikluslik ööpäev looduses. BioBlitz formaadil põhineva harrastusteaduse sündmuse käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul nii palju eluslooduse liike kui võimalik.
Aga kuidas osaleda loodusvaatluste maratonil või kuidas seda ise juunikuus korraldada – sellest räägime seminaril „Loodusvaatluste maratoni korraldamine“, mis toimub neljapäeval, 27. aprillil Tartu Ülikooli loodusmuuseumis.
Seminar keskendub looduse uurimisele ja loodusvaatluste tegemisele. Tutvustatakse loodusvaatluste maratoni vaatlusalade töökorraldust, vaatluste sisestamise töövahendeid ning antakse nõu vaatlusaladel vaatluste koordineerimiseks. Samuti leitakse vastused kõikidele küsimustele, mis puudutavad loodusvaatluste maratoni, selle korraldust ja läbiviimist. Vaatluste sisestamise õppimiseks palume võimaluse korral kaasa võtta enda süle- või tahvelarvuti.
„Loodusvaatluste maratonil osalemine aitab osalejal kodukoha loodust paremini tundma õppida ning looduskaitsjate ja teadlaste töö jaoks andmeid koguda,“ selgitas maratoni korraldaja Veljo Runnel. „Kuigi seminaril on võimalik osaleda ka veebis, siis julgustan loodusmuuseumisse kohapeale tulla, sest seminari üks eesmärke on viia kokku mõtete ja ideede vahetamiseks erinevate vaatlusalade koordinaatorid.“
Seminar „Loodusvaatluste maratoni korraldamine“ toimub neljapäeval, 27. aprillil kell 14–16 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis ruumis 301B. Osaleda saab ka veebis Zoomi keskkonas. Seminaril osalemine on tasuta, aga palume eelregistreeruda hiljemalt 25. aprilliks.
Täida ankeet ja registreeru seminarile!
www.loodusfestival.ee/lvm
www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton
www.instagram.com/loodusvaatluste.maraton
#LoodusvaatlusteMaraton
Lisateave:
Veljo Runnel
loodusvaatluste maratoni korraldaja
veljo.runnel@ut.ee
+372 520 6108
5.4.2023. Loodusvaatluste maratonist Ökoskoobis
Loodusvaatluste maratonist Ökoskoobis
Esmaspäeval, 3.aprillil rääkisid Vikerraadio Ökoskoobi saates Loodusfestivali raames toimuvast Loodusvaatluste maratonist selle korraldaja Veljo Runnel ja Loodusfestivali sõnumitooja Kristel Vilbaste. Kuula, kuidas saad sel aastal kaasa lüüa. Registreerunud on juba esimesed kaheksa loodusvaatluste ala, kõik uued huvilised on oodatud. Maratonil osalemiseks tuleb vaatlusala registreerida hiljemalt 1. juuniks. 27.aprillil on võimalus osaleda tutvustaval seminaril ja saada vastused oma küsimustele.
21.3.2023. Loodusfestival kutsub loodusvaatluste maratoni aladest teada andma
Loodusfestival kutsub loodusvaatluste maratoni aladest teada andma
Kuues üle-eestiline loodusvaatluste maraton toimub 10.–11. juunini. Kõik huvilised on oodatud 1. juuniks vaatluspaikadest teada andma.
Loodusvaatluste maraton on põnevusest pakatav, seikluslik ööpäev looduses. See on BioBlitz formaadil põhinev harrastusteaduse sündmus, mille käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul nii palju eluslooduse liike, kui võimalik. Loodusvaatluste maratonil osalemine aitab osalejal kodukoha loodust paremini tundma õppida ning looduskaitsjate ja teadlaste töö jaoks andmeid koguda.
Maratonil osalemiseks tuleb vaatlusala registreerida hiljemalt 1. juuniks. Vaatlusala võib olla avalik, kus kõik huvilised saavad osaleda, aga sobib ka eramaa, et pereringis loodust avastada. Mõlemal juhul on oluline vaatlusalast korraldajatele teada anda, et tehtud vaatlused hiljem eElurikkuse andmeportaali jõuaksid. „Vaatlusala registreerimine annab võimaluse selle paiga elurikkust lähemalt tundma õppida, aga tekitab ka väikese võistlusärevuse, milliselt vaatlusalalt kõige rohkem liike leitakse,“ rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.
Vaatlusalade registreerimist ja maratoni läbiviimist tutvustatakse lähemalt kõigile looduhuvilistele neljapäeval, 27. aprillil tasuta seminaril „Loodusvaatluste maratoni infopäev“. Infopäeva teave on leitav hiljemalt aprilli alguses nii festivali kui ka loodusmuuseumi ja botaanikaaia kodulehel. „Kuna selle aasta Loodusfestival keskendub aedade elurikkusele, siis loodame ka, et maratoni vaatlusaladena registreeritakse rohkem eraaedu,“ lisas Runnel.
Loodusvaatluste maraton on osa Loodusfestivalist, mis sel aastal keskendub viie päeva jooksul aedade ilu ja elurikkusele. „Loodan, et festivali teemavalik aitab esile tõsta igaühe aia erilisust. Pole tähtis, kui suur on aed, sest aia väärtus võib peituda hoopis muus: aed võib olla meie toitja või silmailu pakkuja, aga ka looduse hoidmise koht,“ selgitas festivali projektijuht Kaarin Hein.
2022. aastal oli erinevates Eesti paikades 42 vaatlusala, kus tehti üle 7000 loodusvaatluse, maratoniga seotud sündmustel osales üle 360 inimese. Aastal 2018 pärjati vaatlusmaraton Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. Üle-eestiline ettevõtmine sai 2019. aasta alguses tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil.
Loodusfestivali ja loodusvaatluste maratoni peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa üheksandat aastat toimuva Loodusfestivali programmist.
Loodusvaatluste maratoni koduleht, alade registreerimine, elurikkus.ee/lvm
Loodusvaatluste maraton Facebookis, www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton
Loodusfestivali koduleht, http://loodusfestival.ee/
Lisateave:
Veljo Runnel
loodusvaatluste maratoni korraldaja
veljo.runnel@ut.ee
+372 520 6108
Margit Hirv
loodusvaatluste maratoni vaatlusalade koordinaator
margit.hirv@ut.ee
+372 523 9736
20.3.2023. Loodusfestival kutsub osalema linnalooduse fotokonkursil „Metsik linn“
Loodusfestival kutsub osalema linnalooduse fotokonkursil „Metsik linn“
Loodusfestivali programmi kuuluv fotokonkurss „Metsik linn“ toimub kaheksandat korda. 2023. aasta Loodusfestivaliga pööratakse tähelepanu nii avalikele kui ka eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. Esita oma fotod konkursile 27. märtsist kuni 7. maini.
Traditsiooniks saanud fotokonkurss „Metsik linn“ kutsub märkama loodust ja toob vaatajateni pildikesi linnas leiduvast loodusest. Kevadiselt toreda viisina looduse vaatlemiseks julgustame osalejaid linnaloodust tähele panema läbi kaamerasilma. Töid saab esitada 27. märtsist kuni 7. maini fotokonkursi kodulehel.
Konkurss toimub kolmes kategoorias: lapsed ja noored (kuni 15-aastased k.a), üldarvestus (16-aastased ja vanemad) ja loodusvaatluskategooria (13-aastased ja vanemad). Loodusvaatluskategoorias esitatud fotode kunstilist taset žürii poolt ei hinnata, kuid jälgitakse fotode sobivust loodusvaatluste tõendusmaterjaliks. Tingimustele vastavate fotode vahel loositakse välja eriauhind.
Konkursile esitatud töid hindab kuueliikmeline žürii, kuhu kuuluvad oma ala eksperdid Piret Eensoo, Rene Jakobson, Kaisa Keizars-Aron, Ingmar Muusikus, Kerttu Taggo ja Urmas Tartes. Võitjad kuulutatakse välja Loodusfestivali esimesel päeval, 7. juunil Tartu Ülikooli botaanikaaias. Fotokonkursi 20 parima töö galerii riputatakse üles Tartu Ülikooli botaanikaaeda, kus saab seda suve lõpuni uudistada.
Selle aasta konkursi toetajad on välja pannud elamusrikkaid auhindu, millest on rõõmu igaühele. Kingikotti on oma panuse andnud: Photopoint, Fotografiska, Teater Vanemuine, Viru Folk, Eesti Loodusfoto, Salibar, Maheseemned.ee, Ajakiri Looduses, Huggy, Natty, MTÜ Loodusajakiri, Kommipomm, RMK, Tallinna Loomaaed, Pernova Loodusmaja, Wösel, Loodusemees, Kino Sõprus, Eestimaa Looduse Fond, Pesapaik, Kadarbiku ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.
Fotokonkurss „Metsik linn” on osa Loodusfestivali programmist, mis sel aastal toimub 7.–11. juuni 2023. Loodusfestivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.
Lisateave
Loodusfestival
www.loodusfestival.ee
loodusfestival@ut.ee
13.3.2023. Kas loodus on Sulle oluline? Tule Loodusfestivali kaaskorraldajaks
Kas loodus on Sulle oluline? Tule Loodusfestivali kaaskorraldajaks
Järjekorras üheksas Loodusfestival keskendub aedade ilu ja elurikkusele. Loodusfestival toimub 7.–11. juunini. Kaaskorraldajate ettepanekuid oodatakse 31. märtsini.
Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Sel aastal keskendutakse viie päeva jooksul aedade ilu ja elurikkusele, pakkudes sündmuseid üle Eesti.
Kuni 31. märtsini oodatakse kaaskorraldajate ettepanekuid ja ideid Loodusfestivali programmi koostamiseks. Festivali sündmuste kaaskorraldajaks ootame kõiki korraldajaid, kes on kaasa löönud nii varasematel aastatel kui ka teretulnud on uued koostööpartnerid üle Eesti. Ideed ja ettepanekud saab kirja panna ankeedis. Küsimuste korral palume ühendust võtta festivali projektijuhi Kaarin Heinaga, kaarin.hein@ut.ee.
Käesoleva aasta festivali teemavalik aitab esile tõsta igaühe aia erilisust – pole tähtis, kui suur on aed, sest aia väärtus võib peituda hoopis muus – aed võib olla meie toitja või silmailu pakkuja, aga ka looduse hoidmise koht. Festivalil pööratakse tähelepanu nii avalikele kui eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. Selle aasta Loodusfestivali teema on inspireeritud Eesti liigirikkaima aia Tartu Ülikooli botaanikaaia 220. aastapäevast.
Loodusfestivali peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, festivali sündmuseid aitavad korraldada partnerid üle Eesti. Loodusfestivali korraldatakse alates 2015. aastast. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.
Lisateave
Loodusfestival
www.loodusfestival.ee
loodusfestival@ut.ee
28.2.2023. Jäädvustatud hetked: milline on linna ja looduse suhe?
Jäädvustatud hetked: milline on linna ja looduse suhe?
Kuu aja jooksul teisipäevast, 28. veebruarist 24. märtsini saab Rahvusarhiivi Noora maja fuajees näha Loodusfestivali fotokonkursi „Metsik linn“ näitusel konkursi võidutöid.
Alates 2016. aastast korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed Loodusfestivali linnalooduse fotokonkurssi „Metsik linn“, mis keskendub linnalooduse ja linnakeskkonna suhetele. Kuue aasta jooksul on konkursile saadetud ligi poolteist tuhat fotot, nendest parimatest parimad on välja valinud žürii. Näitus koondab 2016–2022. aasta võidutööd nii laste ja noorte kui ka üldarvestuse kategoorias.
Fotokonkurss „Metsik linn“ toob fookusesse meid ümbritseva keskkonna – konkursi eesmärk on ennekõike tabada iga osaleja nägemust linnaloodusest. „Loodus ei pea vastanduma linnale, kuid võib mõjuda linnas ootamatult, rõõmustavalt, veidralt, sobimatult, lootustandvalt,“ sõnas Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein. „Üllatuslikud momendid on väärt pildile jäädvustamist ja seda illustreerib hästi ka seniste fotokonkursi võidutööde näitus. Hästi tabatud pilt jutustab natuke nii inimese, linna kui ka looduse kohta.“
Sel aastal ootab Loodusfestivali linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ fotosid võistlustulle 27. märtsist kuni 7. maini. Info konkursil osalemise kohta kuulutatakse välja märtsi keskpaigas loodusfestivali kodulehel, võidutööd kuulutatakse välja juunis Loodusfestivalil. Samuti soovitame kuulata Veljo Runneli ja fotokonkursi žüriiliikme Urmas Tartese vestlust linnalooduse pildistamisest ja eelmise aasta fotokonkursi tulemustest. Taskuhäälingu „Rukkirääk“ eelmise hooaja kümnes saade salvestati Matsalu loodusfilmide festivalil ja on järelkuulatav enim kasutatavatel striimimisplatvormidel.
Fotokonkursi „Metsik linn“ parimate tööde näitus on Rahvusarhiivi Noora maja fuajees avatud 28. veebruarist 24. märtsini. Näitust saab külastada tasuta tööpäeviti kell 9–19 aadressil Nooruse tn 3, Tartu. Varem on näitust eksponeeritud Tartu Ülikooli botaanikaaias ja Tallinna Botaanikaaias.
Selle aasta Loodusfestival toimub 7.–11. juunini. Festivali peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, sündmuseid aitavad korraldada partnerid üle Eesti. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.
Lisateave:
Loodusfestival
1.2.2023. Infokoosolek Loodusfestivali ürituste korraldajatele toimub esmaspäeval, 6. veebruaril
Infokoosolek Loodusfestivali ürituste korraldajatele toimub esmaspäeval, 6. veebruaril
Järjekorras üheksas Loodusfestival keskendub aedade ilu ja elurikkusele. Loodusfestival toimub 7.–11. juunini. Infokoosolek toimub juba uuel nädalal.
Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Sel aastal keskendutakse viie päeva jooksul aedade ilu ja elurikkusele, pakkudes sündmuseid üle Eesti.
Loodusfestivali infokoosolek ürituste korraldajatele toimub 6. veebruaril kell 10 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis, osaleda on võimalik ka veebis. „Koosolekul tutvustame Loodusfestivali meeskonda, räägime Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projektist, loodusvaatluste maratonist ning teistest eesootava festivaliga seotud teemadest,“ sõnas Hein. Infokoosolekul osalemiseks palun eelregistreeru sellel lingil. Ootame kõiki varasematel aastatel osalenud kaaskorraldajaid ja teretulnud on uued koostööpartnerid. Palume täita ankeet ka juhul, kui osaleda ei ole võimalik, aga edaspidi on soov olla Loodusfestivali teabega kursis.
Selle aasta Loodusfestivali peateema on „Elu aed“, millega pööratakse tähelepanu nii avalikele kui eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. Festivali projektijuht Kaarin Hein loodab, et festivali teemavalik aitab esile tõsta igaühe aia erilisust. „Pole tähtis, kui suur on aed, sest aia väärtus võib peituda hoopis muus: aed võib olla meie toitja või silmailu pakkuja, aga ka looduse hoidmise koht,“ selgitas Hein. „Aed ja sellega seotud teemad on läbivalt tähtsad olnud ka varasematel festivalidel – meie pikaaegsete partneritena on Loodusfestivali sündmusi pakkunud näiteks Tallinna Loomaaed, Tallinna Botaanikaaed, Pernova Loodusmaja, Räpina Aianduskool, Tartu Loodusmaja, Eesti Maaülikool ning Tartus tegutsevad avalikud aiad, Emajõe Aed ning Tartu Maheaed.“
Traditsiooniliselt toimuvad Loodusfestivaliga käsikäes ka linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ 27. märtsist kuni 7. maini ja loodusvaatluste maraton 10.–11. juunini. „See on suurepärane võimalus oma aeda paremini tundma õppida ning seeläbi teadusesse panustada,“ märkis Hein. Lisaks toimub palju harivaid ja looduskeskseid sündmuseid üle Eesti.
Selle aasta Loodusfestival kattub Tartu Ülikooli botaanikaaia 220. aastapäeva pidusündmustega. „Loodusfestivali seekordne teema „Elu aed“ on pühendatud Eesti kõige liigitihedamale aiale Tartu Ülikooli botaanikaaiale, mille asutamisest möödub tänavu 220 aastat,“ täpsustas Loodusfestivali programmi kuraator Margus Kasterpalu.
Loodusfestivali peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, festivali sündmuseid aitavad korraldada partnerid üle Eesti. Loodusfestivali korraldatakse alates 2015. aastast. Esialgu Tartule keskendunud sündmuste programm kujunes mõne aastaga üle-eestiliseks. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.
Lisateave
Loodusfestival
www.loodusfestival.ee
loodusfestival@ut.ee
18.1.2023. 7.–11. juunini toimuva Loodusfestivali peateema on „Elu aed“
7.–11. juunini toimuva Loodusfestivali peateema on „Elu aed“
Järjekorras üheksas Loodusfestival keskendub aedade ilu ja elurikkusele. Loodusfestival toimub 7.–11. juunini.
Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Sel aastal keskendutakse viie päeva jooksul aedade ilu ja elurikkusele, pakkudes sündmuseid üle Eesti.
Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein loodab, et festivali teemavalik aitab esile tõsta igaühe aia erilisust. „Pole tähtis, kui suur on aed, sest aia väärtus võib peituda hoopis muus: aed võib olla meie toitja või silmailu pakkuja, aga ka looduse hoidmise koht,“ selgitas Hein. „Aed ja sellega seotud teemad on läbivalt tähtsad olnud ka varasematel festivalidel – meie pikaaegsete partneritena on Loodusfestivali sündmusi pakkunud näiteks Tallinna Loomaaed, Tallinna Botaanikaaed, Pernova Loodusmaja, Räpina Aianduskool, Tartu Loodusmaja, Eesti Maaülikool ning Tartus tegutsevad avalikud aiad, Emajõe Aed ning Tartu Maheaed.“
2023. aasta Loodusfestivaliga pööratakse tähelepanu nii avalikele kui eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. Traditsiooniliselt toimuvad Loodusfestivaliga käsikäes ka linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ 27. märtsist kuni 7. maini ja loodusvaatluste maraton 10.–11. juunini. „See on suurepärane võimalus oma aeda paremini tundma õppida ning seeläbi teadusesse panustada,“ märkis Hein. Lisaks toimub palju harivaid ja looduskeskseid sündmuseid üle Eesti.
Selle aasta Loodusfestival kattub Tartu Ülikooli botaanikaaia 220. aastapäeva pidusündmustega. „Loodusfestivali seekordne teema „Elu aed“ on pühendatud Eesti kõige liigitihedamale aiale Tartu Ülikooli botaanikaaiale, mille asutamisest möödub tänavu 220 aastat,“ täpsustas Loodusfestivali programmi kuraator Margus Kasterpalu.
Loodusfestivali peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, festivali sündmuseid aitavad korraldada partnerid üle Eesti. Loodusfestivali korraldatakse alates 2015. aastast. Esialgu Tartule keskendunud sündmuste programm kujunes mõne aastaga üle-eestiliseks. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.
Loodusfestivali infokoosolek ürituste korraldajatele toimub 6. veebruaril kell 10 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis, osaleda on võimalik ka veebis. „Koosolekul tutvustame Loodusfestivali meeskonda, räägime Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projektist, loodusvaatluste maratonist ning teistest eesootava festivaliga seotud teemadest,“ sõnas Hein. Infokoosolekul osalemiseks palun eelregistreeru sellel lingil. Ootame kõiki varasematel aastatel osalenud kaaskorraldajaid ja teretulnud on uued koostööpartnerid. Palume täita ankeet ka juhul, kui osaleda ei ole võimalik, aga edaspidi on soov olla Loodusfestivali teabega kursis.
Lisateave
Loodusfestival
www.loodusfestival.ee
loodusfestival@ut.ee