Loodusvaatluste maraton

lvm-2019-liblikas-logoga14.–15. juunil 2019 toimub üle-eestiline loodusvaatluste maraton. Kutsume loodushuvilisi 24 tunni sees uurima enda kodukoha elurikkust ja sellest teada andma.

Loodusvaatluste maraton algab 14. juunil kell 12 päeval ja lõpeb 15. juunil kell 12. Registreeritud vaatluspunktid.

Kes võivad kohalikku vaatluspunkti organiseerida?

Iga loodushuviline, aga miks mitte ka loodushuviliste seltskond või maratonipunkti korraldamisest huvitatud organisatsioon. Korraldamise puhul on kõige olulisem, et leiduks koordinaator, kes aitab leida sobiva vaatlusala, juhendab vaatlejaid ja teab, kuidas vaatlusandmeid edastada. 2018. aastal oli üle Eesti 16 vaatluspunkti, kus registreeriti 24 tunni jooksul rohkem kui 2300 vaatlust.

Loodusvaatluste maratoni korraldamise kohta tekkivatele küsimustele leiab vastused siit.

Keda ja kuidas vaadelda?

Loodusvaatluste maraton kasutab rahvusvahelist vaatlusformaati BioBlitz. BioBlitz tähendab, et kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Vaatlemisel on oluline üles märkida liik, koht ja kuupäev. Lisaks on hea, kui märgatud liigist on tehtud ka foto või video.

Loodusvaatluste maratonil ühtegi taime ega looma kaasa ei võeta ega surmata. Kõik tõendid kogutakse fotode, video- ja helisalvestustena. Tõendite kogumiseks saab kasutada kaameraga mobiiltelefoni, nutiseadet või paberit-pliiatsit ja fotoaparaati.

Paljusid liike on võimalik vaadelda ilma binokli või luubita ja ei eelda spetsiaalse varustuse omamist.

k

Loodusvaatluste maraton on pärjatud Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseemise auhinnaga 2018 kui parim uus algatus. Üle-eestiline ettevõtmine sai tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil. 2018. aastal oli üle Eesti 16 vaatluspunkti, kus registreeriti ööpäeva jooksul ligikaudu 2300 vaatlust.

Loodusvaatluste maratoni korraldavad Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Eesti Looduseuurijate Selts, Keskkonnaamet ja Linnuvaatleja.

Lisa maratoniga seotud sotsiaalmeediapostitustele teemaviide #LoodusvaaltusteMaraton.

 

Lisainfo:
Triin Nõu
+372 5358 5680
back forward