Linnujämm

Linnujämm on kontsert, kus Lodjakoja suurel laval kohtuvad nii kodu- kui välismaised muusikud ja luuletajad, kelle ettekantavad teosed on saanud inspiratsiooni linnulaulust, linnupärimusest või lindudega seotud isiklikest kogemustest.

10. märtsist kuni 11. juunini toimuvad mitmed linnupesade sarja üritused: kontserdid, loodusluuleõhtud, kuraatorituurid.

Linnujämm innustab tähelepanu pöörama lindudele ja linnaloodusele. Ajalooliselt on looduse väärtustamine käinud käsikäes pärimuskultuuriga – kirjanikud ja muusikud on lindudest, nende olekust ja eluviisist rohkelt inspiratsiooni ammutanud. Ka tänapäeval on oluline sillata loodushoidu ja looduse mitmekesisuse väärtustamist kaasaegsete kunstivormide, stiilide ja loomepraktikatega.

Linnujämmile tulevad kokku muusikud ja luuletajad, kes loovad konkreetse linnuliigi laulust inspireerituna oma muusikalise nägemuse või poeetilise sõnateose, mis tõlgendab või tõukub mõnel muul viisil ette antud linnulaulu salvestusest.

Kultuuripealinnast tiivustatuna on tõlgendatavateks linnuliikideks valitud rahvuslinnud: eestlaste suitsupääsuke, inglaste punarind, norralaste vesipapp, soomlaste laululuik, hispaanlaste ibeeria kääpakotkas. Lisaks interpreteerivad artistid ööbikut, ronka ja Eesti aasta lindu kägu.

Lavale astuvad muusikud David Rothenberg (US), Daahoud Salim (ES), duo Maarja Soomre ja Maili Metssalu (EE), kammerkoor SoLeMiJo (EE) ning kirjanikud Doris Kareva (EE), Penny Boxall koos löökpillimängija Jane Boxalliga (GB), Ville Hytönen (FI) ja Øyvind Rangøy (NO). Häälutusluulet esitab Roomet Jakapi (EE) ning toetava helipanoraami loob muusik Taavi Tulev (EE).

Kes on selle aasta linnujämmijad?

Taavi Tulev – elektronmuusik, loodushelide salvestaja, helikeskkondade kujundaja ja opkunsti viljeleja

Duo Maarja Soomre ja Maili Metssalu – lauljad, kes oma kahehäälset kooskõla lihvinud juba kümme aastat ansambli RÜÜT ridades

David Rothenberg – muusik, filosoof, kirjanik, kes on loonud muusikat koos teiste liikidega juba mõnda aega

Doris Kareva – eesti kirjanik ja tõlkija, kelle loomingut on tõlgitud paarikümnesse keelde, lavastatud ja viisistatud nii Eestis kui ka välismaal

Ville Hytönen – Soome-Eesti autor, ajakirjanik, Soome Kirjanike Liidu esimees

Øyvind Rangøy – sünnilt norralane, Tartu ülikooli vilistlane, eesti filoloog, kultuuriliselt kahepaikne, Norra väikesaare poiss ja Põltsamaa elanik

Penny Boxall – tunnustatud luuletaja ja lastekirjanik, uurib mälu ja materiaalsust, saades inspiratsiooni muuseumidest, mullast ja arhiivindusest

Daahoud Salim – klassikalise ja džässmuusika helilooja ja pianist, kes inspireerub loodusest, kirjandusest, skulptuurist, maalidest

Roomet Jakapi – filosoof, muusik, vokalist, kes tegutseb peamiselt vabaimprovisatsiooni alal

Kammerkoor SoLeMiJo – Tartus tegutsev kammerkoor, kes on tundnud rõõmu laulmisest juba enam kui 20 aastat

Ott Lepland – armastatud Eesti laulja ja muusik, kes esitab Linnujämmil lugu “Laululinnuhaldjas”

Linnujämm toimub 8. juunil kell 19 Tartu Lodjakojas
Kontsert kestab 90 minutit

Linnujämm on osa Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist, mis toimub 5.–15. juunini, ja kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. Linnujämmi korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Linnujämmi partnerid on SA Tartu 2024, Eesti Kultuurkapital ja Hispaania kultuuri rahvusvahelistumise programm (PICE).

Tegu on avaliku üritusega. Korraldaja võib üritusel teha pilte, videoid ja helisalvestisi ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites, samuti kasutada sarnaste ürituste turundamiseks.