Perepäev


Pühapäeval, 9. juunil Tartu Ülikooli botaanikaaias

Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivali Perepäeva tegevused toimuvad koostöös festivali partneritega.

Perepäeval osalemine ja enamik töötubasid on tasuta. Mõnel juhul on osalejate arv piiratud. Tegevused sobivad igas vanuses huvilistele!

Töötoad tutvustavad loodussäästlikku eluviisi, liike meie ümber või pakuvad võimalust meisterdada, näiteks ehitada lindude pesakasti või omal käel nakatada seenepakku. Noored ja täiskasvanud saavad samal ajal osaleda seminaril, mis tutvustab veevabasid käimlaid, uudistada loodusajakirjade lauda, võtta osa viimasest kuraatorituurist Hiiumaa ülaste näitusel või kaasa teha juhendatud shindo välitundides.

Perepäeva erikülaliseks on rändbaar Kaine Kärbes. Rändbaar pakub kogu päeva kestel maitseelamust „0 promilli“ kujul ehk kõik joogid on täiesti alkoholivabad.

Veeda koos Perepäeva tegijatega meeleolukas päev Tartu Ülikooli botaanikaaia roheluses!

Perepäeva töötubasid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Fotol: Kaine Kärbes, foto: GoodNewsShindo välitunnid

Naisterahvas Riina Kasterpalu shindo harjutust tegemas

Kell 9 ja 12, laste mänguväljaku vastas aluval piknikualal Shindo® on tervistav kehapraktika, mille lõi jaapanlanna Kazuko Kuratomi. Shindo ergutab energia-, lümfi- ja vereringet, parandab rühti ja liigeste liikuvust, tasakaalustab närvisüsteemi, vähendab ärevust, vabastab kehasse takerdunud emotsioone.

Välitunnis teeme harjutusi, mis aitavad leevendada pingeid seljas, õlavöötmes ja kaelas. Shindo harjutused treenivad kehasisest tähelepanu ja kohalolemise oskust ning õpetavad end hingamise abil tõhusamalt lõdvestama. Tunnis osalemiseks ei ole tarvis eririietust ega võimlemismatti, arvestada tuleb vaid mugavate riietega, kuna harjutusi tehakse seistes. Juhendab Riina Kasterpalu (Tulesina).

Tunni kestus kuni 40 minutit. Sobib täiskasvanutele. Tunnid toimuvad algusega kell 9.00 ja 12.00 botaanikaaia piknikualal, laste mänguväljaku lähistel. Vajalik on eelregistreerimine riina@tulesina.ee. Tund toimub, kui registreerunud on vähemalt 5 osalejat.

Riina Kasterpalu shindo harjutust tegemas. Foto: Heleny KrõmLinnupesakastide meisterdamine

Linnu pesakastid

Kell 10–14, alpiaias

Juhendab Margus Ots (Linnuvaatleja). Kohapeal saab valmis meisterdada pesakasti ja selle endaga koju kaasa võtta. Osalejate arv piiratud.


Pesakastid. Foto: Linnuvaatleja


Seenepakkude valmistamise töötuba

Lillepotis on seenepakk

Kell 10–14 (või kuni pakke jätkub), alpiaias

Juhendavad Eesti Maaülikooli teadurid Marili Vester ja Kalev Adamson. Seenepaku valmistamise töötoas saab igaüks valmistada Eesti loodusest pärit austerservikuga seenepaku endale koju viimiseks.

Kodus saab jälgida seenearengut pakul ning peale paku aeda istutamist on võimalik sügisel enda kasvatatud seeni toiduks tarvitada. Töötuba on tasuline.


Austerservikutega seenepakk lillepotis. Foto: Kalev Adamson


Ööliblikate töötuba

Taimede ja liblika kujund valgustundlikul paberil

Kell 10–14

Juhendab disainer ja ööliblikate entusiast Liina Lember (koduleht).

Töötoa jooksul meisterdame ööliblikatele ja teistele olulistele tolmendajatele aia, kasutades selleks paberit ja mitmeid põnevaid looduslikke materjalide. Samuti on võimalus katsetada ja meisterdada, kasutades tsüanotüüpia ehk valgustundlikku paberit.

Õpime nimetama Eestis levinud looduslikke õistaimi ja seda, kuidas putukad neile olulised õied üles leiavad. Lisaks räägime ööliblikatest ning nende olulisusest. Töötuba mõjub lõõgastavalt ning on sobilik igas vanuses osavõtjale. Töötuba on avatud ja sellest võib osa võtta jooksvalt.

Tule võta osa uuesti kogemusest ja avasta ööliblikate, putukate salajane maailm! Töötuba kuulub Eesti rahva Muuseumi osalussaali näituse „Kummalised kohtumised“ publikuprogrammi.


Ööliblikate aed valgustundlikul paberil. Foto: Liina Lember


Toit kasvab ka linnas! Seemnelintide tegemine ja seemnevahetus

Herned, inimese käsi

Kell 10–14

Vaheta seemneid, tee endale seemnetega külvilint ja pane oma teadmised proovile seemnete ja toidutaimede tundmises. Tutvuda saab ka toidu kasvatamise võimalustega Tartu linnas. Juhendavad Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi projekti „Kasvades oma toiduga“ eestvedajad Elen Peetsmann, Triin Nõu ja Gloria Niin (Tartu Maheaed, Emajõe Aed ning Eesti Maaülikooli Mahekeskus).

Seemnelintide tegemine
– meisterda maitsetaimede seemnetega külvilint, mille saad hiljem kodus aknalauale potti panna või peenrasse kasvama torgata. Seemnelindi valmistamine võtab aega 10–20 minutit.

Seemnevahetus – too oma üleliigsed seemned kaasa ja leia endale vajalik seemnevahetuselt.

Seemnemäng – tule ja pane oma teadmised proovile, kas tunned ära, millised näevad välja levinud toitutaimed peenral viljana ja seemne kujul.


Hernepeenar. Foto: Evelin Lumi


Seemneraamatukogu ja meisterdamine lastele

Kell 10–14

Juhendajad Tartu Linnaraamatukogu Seemneraamatukogust. Töötoas seemnemängud, looduslike vahenditega meisterdamine, seemneraamatukogu.


Peipsi Koostöö Keskuse telk info ja tegevustega

Kell 10–14

Telgis erinevad infomaterjalid, ristsõna lahendamine ja muu.


Kell 13–14 Töötuba „Kliimasõbralik toit“

Lapsed teevad süüa

Kell 13–14 Töötuba „Kliimasõbralik toit“

Eelregistreerimisega kuni 20 inimesele (registreerimise info täpsustamisel)

Juhendab Margit Säre (Peipsi Koostöö Keskus). Töötoas uuritakse, milline on kliimasõbralik toit, kuidas seda valmistada ja kuidas see maitseb.


Hummuse valmistamine. Foto: Margit Säre


Õpituba „Kukulind“

Käsitööna valminud linnud

Kell 11–14, Lai 40 (sammastega maja) I korruse mängutuba

Juhendavad aasta linnu meeskonna liikmed Elle-Mari Talivee ja Liis Keerberg. Lapsed saavad värvida pilte aasta linnust käost ja õmmelda endale riidest käo.

Lisateave: eoy.ee/kagu.


Töötoas saab meisterdada kägu. Foto: erakogu


Kalateemaline töötuba

Inimesed kaardi ümber

Kell 10–14

Juhendajad Eesti Maaülikooli Võrtsjärve õppekeskusest. Kalapüügimäng, kalaprint ehk gyotaku, väiksematele huvilistele kalapiltide kleepimine.


Kalapüügimäng. Foto: erakogu


Põllult pannkoogini – kuidas tagada toiduturvalisus

Naine näitab karbis olevaid viljapäid.

Kell 10–14

Juhendab Eesti Maaülikooli teadur Evelin Loit-Harro. Töötoas tutvustatakse erinevaid põllumajandusega seotud viljapäid (nisu, tatar, oder jne) ning loovalt valmistatakse töötoa jooksul saadustest pannkoogid.

Laste töötoas osalemine koos saatjatega.


Kas tunned meil kasvatatavaid teravilju? Foto: EMÜ


Loodusajakirjade Eesti Loodus ja Horisont tutvustamine

Loodusajakirjade Eesti Loodus ja Horisont tutvustamine, müümine, jagamine, kohapeal saab osaleda õnneloosis.

Läbiviija MTÜ Loodusajakiri


Seminar „Ellujäämine läbi veevaba käimla“

Kell 13, Lai 38 (palmimaja) õppeklassis

Lektor Peep Tobreluts tutvustab kuivkäimla ehitamist ning vajalikkust. Seminar on rahvusvahelise konverentsi eelsündmus.


Ettekanne „Aasta lind 2024 – kägu”

Eesti Ornitoloogiaühing

Kell 14, Lai 40 (sammastega maja) I korruse seminariruum

Lühikeses ettekandes räägivad aasta linnu meeskonna liikmed Liis Keerberg ja Elle-Mari Talivee käost. Tasuta.

Lisateave: eoy.ee/kagu.


Kuraatorituur näitusel „Hiiumaa imelised ülased“

Noore naise, Olesja Escueri portree

Kell 15–16, algus Lai 38 (palmimaja) fuajeest

Tartu Ülikooli botaanikaaia aednik ja ülaste näituse kuraator Olesja Escuer viib läbi viimase ekskursiooni näitusel, mis on avatud TÜ botaanikaaia palmimaja õppeklassis 9. juunini.


Aednik Olesja Escuer. Foto: erakogu


Linnupesade sari: Mr. Garfield loodusest inspireeritud helisid

Noor mees klaveri ja mikrofoniga

Perepäeva jätkuks toimub kell 18–21 kontsert, millest kaks tundi sisustab Mr. Garfield ja kontserdi lõpetab seto laulukoor!

Kodanikunimega Tuudur Tamme on tänaseks muusikaga tegelenud juba pea 30 aastat. Tema muusikas kohtuvad kosmiline kõiksus, lootustandvad harmooniad ning mõnus annus mahedust. Inspiratsioon on eelkõige tulnud loodusest ja 1980. aastate muusikast. Perepäeval mängib ta oma lemmikpalasid, mille järgi on kõik huvilised oodatud tantsima.

Kontserdi lõpetab seto laulukoor Ilolang, mis tegutseb aastast 2012. Kõik lauljad on seto juurtega. „Tundsime nii suurt armastust oma kultuuri vastu, et lihtsalt pidime kokku tulema! Meie koorile on oluline, et seto keel ja kultuur püsiks ning edasi areneks. Kokku saame kaks korda kuus, et laulda, tantsida ja seto keelt kõnõlda’. Kooril on kolm karmoškamängijat,” tutvustab ennast koor.

Linnupesade sari kuulub Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivali loovprogrammi.


Mr. Garfield ehk Tuudur Tamme. Foto: erakogu


***

Tegu on avaliku üritusega. Korraldaja võib üritusel teha pilte, videoid ja helisalvestisi ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites, samuti kasutada sarnaste ürituste turundamiseks.

Tule jalgsi, rattaga või ühistranspordiga – TÜ botaanikaaias on ratta parkimise võimalus, linnarattaparkla asub kohe üle jõe, jõe ja botaanikaaia vahel asub Palmihoone bussipeatus.

Kraanivesi on kättesaadav. Võta kaasa oma joogipudel.

Kõik Perepäeva sündmused on ligipääsetavad liikumispiirangutega külastajatele.

Palun tutvu lähemalt Tartu Ülikooli botaanikaaia külastaja meelespeaga! Koerad ei ole lubatud.