Loodusfestival 2023

Loodusfestival 2023

Järjekorras üheksas Loodusfestival toimus 7.–11. juunini ning keskendus aedade elule ja ilurikkusele.

Loodusfestivali seekordne peateema oli „Elu aed”. Viie päeva jooksul toimus palju põnevaid töötubasid, kontserte, loenguid, vestlusringe, loodusretki ning ekskursioone, mis tutvustasid näiteks valgusreostuse mõju ööliblikatele, õpetasid ära tundma linde laulu järgi, söögiks tarvitama metsikuid taimeliike, käsitlesid loodussästlikke elustiiliteemasid, arutlesid elurikkuse väärtuste üle ning pakkusid loodusest inspireeritud muusikaelamusi. Kokku osales programmi koostamisel ja korraldamisel rohkem kui 20 asutust ning eraisikut. Kavas leidus sündmuseid Tartus ja Tartumaal, Räpinas, Tallinnas ja Võrus, isegi veebis, kokku ligi 60 sündmust. Sündmustest osavõtt oli arvukas ning osalejad olid väga rahul – on hea meel, et Loodusfestival on jõudmas järjest rohkema publikuni.

Koostöös Ööülikooliga toimus festivali eelsündmusena 24. mail Tartu Ülikooli loodusmuuseumis avalik salvestus, kus loomaökoloog Tuul Sepp ning linnaarhitekt Elo Kiivet arutlesid teemal „Elu aed on metsikult ilus” (salvestuse kuulamislink ilmub lähiajal).

***

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed
PRESSITEADE
10.5.2023  

Loodusfestival algab traditsioonilise linnulauluhommikuga Toomemäel 

Loodusfestivali programm on inspireeritud elurikkusest aedades ja liikumisaastast. Viie päeva jooksul toimub põnevaid töötube, kontserte, retki ning tegevusi kogu perele. Festivali programm on avalik kodulehel.  

7.–11. juunini toimuva Loodusfestivali programmis leidub üle 60 sündmuse, mis toimuvad Tartus ja Tartumaal, Tallinnas, Räpinas, Võrus ning loodusvaatluste maratoni avalikel aladel mitmel pool Eestis. Sündmusi korraldavad kõik 30 partnerit, kelle hulgas on neid, kes on üritusi festivali kavas korraldanud varasematel aastatel, ja ka neid, kes võtavad programmist osa esimest korda. 

Loodusfestivali kavva kuulub üle 60 sündmuse. Sel korral on tähelepanu suunatud nii avalikele kui ka eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. „Sel aastal kutsume aias mõnulema ja aiailu nautima, aga ka liikuma ja kuulama. Lihtsustamaks kavast meelepäraste sündmuste leidmist, katsetame piktogrammide abil teemakategooriate loomist, nii et saaks kergesti leida peredele sobivaid sündmusi või näiteks kontserte ja loenguid,“ sõnas Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein. „Ära ei jää ka traditsioonilised sündmused – festival algab kolmapäeva varahommikul linnulauluhommikuga Toomemäel.“ 

Loodusfestivalil toimuvad ekskursioonid nii Tartu kui ka Tallinna botaanikaaedades, lisaks leiab programmist mitmeid tegevusi, mis toimuvad era- ja kogukonnaaedades ning avalikes parkides. Nädalavahetusel toimuvad kogu perele suunatud sündmused Tartu Aparaaditehase hoovis ning Tallinna Loomaaias. Loodusfestivali tähtsündmus, loodusvaatluste maraton toimub 10.–11. juunini. Maratonist osa võtmiseks tuleb registreerida vaatlusala 1. juuniks. 

Loodusfestival tõstab tähelepanu keskmesse Tartu Ülikooli botaanikaaia, mis tähistab tänavu 220. aastapäeva. Festivali avasündmus toimub botaanikaaias 7. juunil kell 12–14. Sõna saavad Valdur Mikita ning Urmas Tartes, kuulutatakse välja linnalooduse fotokonkursi „Metsik linn“ võitjad ja avatakse fotonäitus. Meeleolu loob laulu-akordioni duo Erkki Otsman ja Allan Jakobi. Festivali ajal toimub botaanikaaias veel mitmeid tegevusi. 

Loodusfestival toimub 7.–11. juunini üle Eesti. Festival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Festivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.