Tartu programm 2018

 • 06.30 Linnuvaatlusretk (Tartu laululava alumine parkla)

Korraldab Eesti Ornitoloogiaühing, retke juhendab Andres Kalamees. Võimalusel võtta kaasa binokkel. Tasuta.

 • 10.00–18.00 Näitus “Sääskedega sõjas ja rahus” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Näituse tutvustab sääskede ehitust, eluviisi, mitmekesisust, nende elu ja rolli looduses, samuti sääskede ning inimeste suhteid. Näitusel saab vaadata, kuulata, lugeda, mängida „Sääsetsirkust“ jt mänge, mõistatada ja uurida sääski suurenduse all. Sagadi metsamuuseumi sääseteemaline näitus bioloogilt ja sääsesõber Urmas Tarteselt. Osalemine loodusmaja piletiga (3/2 €).

 • Linnalaager 1.–3. klassile (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Uuritakse ja avastatakse, mängitakse toas ja õues, matkatakse Emajõe luhal jpm.

Kolmepäevane laste linnalaager toimub 13.–15. juunil, tegevused kell 11–16. Laagri tasu 35€, registreerumise info bit.ly/LF13juuni.

 • 14.00 Loodusfestivali avamine Tartu kesklinna pargis (Küüni ja Poe tänava nurgal)

Fotokonkursi “Metsik linn” parimate tunnustamine, Eesti vabariigi 100. sünnipäeva kevade helipiltide salvestajate tänamine ning maastiku- ja heliinstallatsiooni avamine.

 • 14.00–18.00 õpitoad ja mängud Tartu kesklinna pargis (moderaator Marko Mägi)

– Linnalooduse fotonäitus “Metsik linn” Küüni tänaval

 Jääaja Keskus. Õpituba “Joonista, värvi, meisterda mammut”. Tasuta.

– Tartu Ülikooli loodusmuuseum. Õpituba vee-elustikust läbi mikroskoobi. Vaadeldakse ja õpitakse tundma väikseid magevee loomi nagu vesikirbud ja aerjalalised, teod ja karbid, kaanid, veeputukad, ämblikud, ühepäevikulised, kiilid ja nende vastsed. Tasuta.

– Tartu Ülikooli botaanikaaed. Määrame kompimismeele abil taimi, lastele põnev Lotte loodusmäng. Tasuta.

– Tartu loodusmaja. Saab meisterdada omaenda sääsepilli, millega sääski peletada. Lisaks saab infot, kuhu viia oma üleliigsed jäätmed. Tasuta.

– OÜ ÕÄ. Loodusteemalised mängud ja meisterdamised. Tasuta.

– Räpina Aianduskool. Proovime lugeda puu vanust kettalt, tutvume Eesti puuliikidega ja vaatame, millised mürgised taimed meie ümber kasvavad. Tasuta.

– Eesti Maaülikool. Mängulise tegevuse abil õpitakse tundma Eestis levinumaid ja olulisemaid haruldasi järvedes ja jõgedes kasvavaid veetaimi. Tutvustatakse töövahendeid, mida järveuurijad oma igapäevatöös vee- ja setteproovide kogumisel kasutavad. Näidatakse, kuidas drooni abil saab uurida kaldaala looduslikkust, inimmõju, veetaimi jm. Tasuta.

– Tartu Ülikooli Tartu observatoorium. “Hallo, kosmos, tere, Maa”. Maad tutvustavad tegevused vaadatuna kosmosest ning kosmost vaadatuna Maalt. Teeme katseid ja meisterdame. Tasuta.

– Riigimetsa Majandamise Keskus. Mängime jäljeküti täpsusviset, seame ritta põnevaid fakte loomade kohta. Tuletame meelde erinevate puuliikide välimuse jpm. Tasuta.

 Eesti Arboristide Ühing MTÜ. Õpituba “Kuidas saad olla puudele toeks sina?”. Jagame selgitusi ning proovime lihtsamaid puuliikide tundmise ja puuhooldusega seotud tegevusi. Tasuta.

– Eesti Ornitoloogiaühing. Pesakastide meisterdamise töötuba. Tasuta.

– Tartu Ülikooli botaanikaosakond. Uurime elurikkust looduslikus niidumättas ja linnaaia murumättas nii maa pealt kui maa alt. Räägime, miks linnas elurikkust säilitada vaja on ja kuidas koduaeda taimi ja tolmeldajaid juurde tuua. Lisaks saab testida enda puuliikide tundmise oskust. Tasuta.

– Keskkonnaamet. Õpituba “Söödavad ja mürgised viljad”. Teeme piltide abil tutvust erinevate viljadega, püüame neile nimed anda ning neid pisut tundma õppida. Tasuta.

– Seemneraamatukogu. Seemnete äraarvamise mängud. Kohapeal tehakse ka seemnete külvi. Tasuta.

– SPARK Makerlab. Loome taaskasutuse raames laserlõigatud detailidest ja muudest abivahenditest kaunid kunstiteosed või praktilised tooted. Müügil kingituseks sobilikud arendavad inseneeriakomplektid. Töötuba tasuta.

– MTÜ Loodusajakiri.

– STEP UP pood-kohvik. STEP UP pood-kohvik keskendub õiglase kaubanduse põhimõtetele vastavate toodete müügile. Tegutseme selleks, et oleks koht, kus leiad endale õiged kaubad ja kus on aega vestelda teemadel, mis sulle korda lähevad. Kaubavalikus on šokolaad, tee, kohv ja palju muudki.

– Palupõhja looduskool. Töötuba “Raudosjast küürimisnuustik”. Osaleja saab juhendatud töötoas ülevaate raudosjast valmistatud nuustiku omadustest, kasutusvõimalustest ja aimu selle valmistamiseks vaja mineva tooraine varumisest. Juhendaja Epp Libe. Pilet 3 € (sisaldab materjale).

 • 17.00–17.20 Looduslüürika kontsert Tartu kesklinna pargis (Küüni ja Poe tänava nurgal)

Eesti looduslüürikat esitab segakoor SoLeMiJo. Tasuta.

 • 17.00–21.00 Rabaekspress (Männikjärve raba, Endla looduskaitseala).

Privaatne räätsamatk väikese grupiga (6 in) Männikjärve rabas. Start Vanemuise 46 eest. Eelregistreerumine +372 5805 6737, lisainfo wanderest.eu. Hind 25 € (sisaldab transporti, räätsade kasutamist, teed ja väikest snäkki). Matk toimub grupi täitumisel.

 • 17.30 Kes on pähklinäpp? (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Tutvustame pähklinäpi tegevust ja liiki, räägime ka, kuidas tema tegevusjälgi märgata. Korraldab loodusuuringute, elupaikade ja populatsioonide kaardistamise ning ökoloogiliselt jätkusuutliku taristu ja maastiku planeerimisega tegelev reWILD. Tasuta.

 • 18.00–18.32 filmiõhtu “Noorderplantsoen”  (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Pärast filmi aruteluring Aire Orulaga. Tasuta.

 • 19.00–20.30 filmiõhtu “Pariis – maailma ilusaim linn” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Pärast filmi aruteluring Aire Orulaga. Tasuta. 

 • 10.00–18.00 Näitus “Sääskedega sõjas ja rahus” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Näituse tutvustab sääskede ehitust, eluviisi, mitmekesisust, nende elu ja rolli looduses, samuti sääskede ning inimeste suhteid. Näitusel saab vaadata, kuulata, lugeda, mängida „Sääsetsirkust“ jt mänge, mõistatada ja uurida sääski suurenduse all. Sagadi metsamuuseumi sääseteemaline näitus bioloogilt ja sääsesõber Urmas Tarteselt. Osalemine loodusmaja piletiga (3/2 €).

Loome punutud pajuokstest “elava skulptuuri”, mis on inspireeritud Emajõe-äärsest asupaigast ja Eesti folkloorist. Korraldab MTÜ Emajõe Aed. Töötoas osalemise tasu: 10/5 €.

 • 12.00–17.00 Loodusfestival Aparaaditehases (Kastani 52)

– 12.00 Näpud mullas, käsi kullas

Kuidas väärindada mulda looduse enda poolt antud vahenditega. Väga lihtsalt – tuleb appi võtta vihmaussid. Räägib Ert Morel.

– 13.00 Selgrootud sõbrad

Külla tulevad MTÜ Zoosemu koolitaja Mattias Turovski ja tema selgrootud sõbrad. Zoosemu programmi raames avaneb uudistajatel võimalus tutvuda Aafrika hiidtigude, troopiliste prussakate ning raagritsikate ja koguni eksootiliste hiidtuhatjalgadega. Programmi raames õpime loomi lähemalt tundma, avastame, kust nad on pärit, mis neile maitseb ja mõtiskleme, miks on nad välja kujunenud just sellisteks loomadeks. Leiame vastused küsimustele nagu, miks on ahhaatteod nii palju suuremad, kui Eesti teod, miks on prussakatel inimeste seas nii halb maine, kuidas näevad välja elusad oksad ja mille poolest looduses elavad tuhajalad on tähtsad ja vajalikud. Kui loomakestel tuju hea, saab nendega ka isiklikul tasemel suhelda, seega palume kõigil osalejatel kindlasti enne üritust puhtaks pesta käed!

– 14.00 Mikroürt??!!

Nanotehnoloogia on tungimas ka toiduvalmistamise maailma. Mis? Miks? Kellele? Kuidas? Mikroürtidest räägib ja näitab Aparaaditehase tsehhis oma laua sahtlis mikroürte kasvatav Illimar Soosaar.

– 15.00 Linnaaiandusest ja linnapõllundusest 

Kui palju inimesed üldse linnas oma toitu ise kasvatavad? See on tõusev trend, mille vastu kindlasti inimestel huvi oleks. Koos vaadatakse kasvuhoones ringi ja istutatakse ehk midagi juurde.

– 15.30 Urban Thicket Tartu Taskupargis

Tehasehoovi näitel loomulikest taimekooslustest, mõistlikust haljastusest – see, mida oleme Aparaaditehase Taskupargis ise teinud. Koos loodustarkadega sildistame kõik hoovi taimed. Kõike seda Karin Bachmanni juhtimisel.

– 16.00 Pill tuleb pika ilu peale!

Linnakeskkonnast võib leida mitmeid materjale, millest kõva tahtmise, väikese osavuse ning sõbralike õpetussõnade tulemusena sünnib muusikainstrument. Näitab, seletab ja teeb Aparaaditehase programmijuht Risto Lehiste

 • 12.00–15.00 Fit4food – City Lab (Aparaaditehas, Kastani 42, Tartu)

Kutsutud külalistele, korraldab teaduskeskus AHHAA.

 • 17.00–20.00 Töötuba “Mis taim on henna ja kuidas seda kasutada?” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Töötoas tutvustatakse hennataime olemust, omadusi ja mõju keskkonnale. Osaleja saab ülevaate hennast kui looduslikust ja keskkonnasõbralikust juuksevärvist. Töötoa põhirõhk on hennal kui kehasõbralikul nahakaunistusel. Iga osaleja saab isikliku hennapasta, millega õpib kohapeal maalinguid tegema. Töötuppa on oodatud asjalikud noored ja täiskasvanud igas vanuses. Korraldaja hennamaalija Triin Libe. Pilet 25 € sularahas, registreerumine bit.ly/LF14juuni.

 • 17.00–21.00 Rabaekspress (Männikjärve raba, Endla looduskaitseala). 

Privaatne räätsamatk väikese grupiga (6 in) Männikjärve rabas. Start Vanemuise 46 eest. Eelregistreerumine +372 5805 6737, lisainfo wanderest.eu. Hind 25 € (sisaldab transporti, räätsade kasutamist, teed ja väikest snäkki). Matk toimub grupi täitumisel.

 • 18.00–18.50 filmiõhtu “Põletav küsimus” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Filmile järgneb arutelu Ilmar Pardiga. Tasuta.

 • 19.15–19.43 filmiõhtu “Nähtamatu piir” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Filmile järgneb arutelu Ilmar Pardiga. Tasuta.

 • 20.00–20.30 filmiõhtu “Süüdi, mina?” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Filmile järgneb arutelu Ilmar Pardiga. Tasuta.

 • 20.30–22.00 Ööülikooli avatud salvestus (Sisevete saatkond)

Rein Kuresoo kõneleb teemal “Pentti Linkola ökofašism”

Soome ökofilosoofi Pentti Linkolat nimetatakse sageli ka ökofašistiks, seda eelkõige ta intervjuudes väljendatud toetuse tõttu veristele diktaatoritele ja terroristidele. Linkola pessimism maailma tuleviku osas sai alguse Soome metsade laastamisest ja sai kinnitust Rooma Klubi raportitest. Linkola arendatud kestliku kahanemise idee rakendamine on ilmselgelt inimkonna ainus võimalus eluga edasi minna. Võimalikest maailma päästmise ideedest on see aga aga ka senini kõige vähem toetajaid leidev. Linkola pakutud meetodid kahanemiseni jõudmiseks ei ole vastuvõetavad, kuid ka toimivaid lahendusi ei ole kusagilt võtta.

 • 22.30–00.00 Looduslodja nahkhiireretk (Sisevete saatkond)

Seilame Emajõel, kuulame spetsiaalse hääledetektori abil jõe kohal toituvate nahkhiirte hääli, määrame selle abil liike ning kuulame asjatundjate selgitusi eri liikide elukommete kohta. Korraldab MTÜ Emajõe Lodjaselts. Piletid: õpilastele 6 €, täiskasvanutele 9 €. Registreerumine: lodi.ee

 • 10.00–18.00 Näitus “Sääskedega sõjas ja rahus” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Näituse tutvustab sääskede ehitust, eluviisi, mitmekesisust, nende elu ja rolli looduses, samuti sääskede ning inimeste suhteid. Näitusel saab vaadata, kuulata, lugeda, mängida „Sääsetsirkust“ jt mänge, mõistatada ja uurida sääski suurenduse all. Sagadi metsamuuseumi sääseteemaline näitus bioloogilt ja sääsesõber Urmas Tarteselt. Osalemine loodusmaja piletiga (3/2 €).

Loome punutud pajuokstest “elava skulptuuri”, mis on inspireeritud Emajõe-äärsest asupaigast ja Eesti folkloorist. Korraldab MTÜ Emajõe Aed. Töötoas osalemise tasu: 10/5 €.

 • 15.00–20.00 Avatud Uste Õhtu Palupõhja looduskoolis (Palupõhja küla, Elva vald, Tartumaa)

Tutvustame looduskooli ja pajatame küla ajaloost. Teeme jalutuskäigu küla vahel, jõudes välja puisniidule. Avatud on ka pisike pop-up kohvik ja toimub giidiga kanuuretk.

Looduskooli külastamine ja kanuuretk on kõigile tasuta. Kohvikus saab tasuda vaid sularahas. Lisainfo: facebook.com/events/391860381299200/

 • 12.00–01.00 Loodusvaatluste maraton (Tartu Ülikooli botaanikaaed, Lai 38)

Loodusvaatluste maratoni eeskujuks on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz. BioBlitz tähendab, et kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Liike otsitakse harrastusvaatlejate ja -teadlaste abiga. BioBlitz kestab tavaliselt 24 tundi, et vaadelda elurikkuse avaldumise vorme kogu ööpäeva jooksul. Üritus on tasuta.

Loodusvaatluste maraton toimub 15.–16. juunil paljudes kohtades üle Eesti. Vaata lähemalt: www.loodusfestival.ee/bioblitz

 • 13.00 Elu järves – kes, kus ja kuidas? (Saadjärve 20, Äksi alevik, Tartumaa)

Jääaja Keskusest võetakse koos juhendajaga ette vahva seiklus parvel Saadjärvele. Üheskoos uuritakse parvelt elu Saadjärves (mis loomad, putukad, linnud, taimed?). Järve ja järveelustiku eripäraga tutvutakse läbi looduse vahetu kogemise ning praktiliste tegevuste. Pilet 5 €, registreerumine info@jaaaeg.ee või 5911 3318.

 • 13.00 Linnalindude avastamise jalutuskäik (Vanemuise 46, Tartu)

Toimub jalutuskäik ümbruskonnas, et näha linnuliike päriselt linnamaastikus. Vihmase ilma korral kuulame linnulaulu siseruumides lindilt. Korraldab Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering. Tasuta.

 • 13.00–17.00 õpituba lastele “Määrame linnalinde ja märkame neid koos ümbruses” (Vanemuise 46, Tartu)

Õpituba suunatud lastele. Lapsed saavad koos tudengitega määrata linnas elavaid linnuliike topistelt ja kuulata toredaid lugusid nende liikide kohta. Kui kõik liigid üle on vaadatud, toimub võistlus, kes kõige kiiremini kõik liigid ära määrab. Liituda võib jooksvalt. Korraldab Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering. Tasuta.

 • 14.00 Linnalindude avastamise jalutuskäik (Vanemuise 46, Tartu)

Toimub jalutuskäik ümbruskonnas, et näha linnuliike päriselt linnamaastikus. Vihmase ilma korral kuulame linnulaulu siseruumides lindilt. Korraldab Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering. Tasuta.

 • 15.00 Elu järves – kes, kus ja kuidas? (Saadjärve 20, Äksi alevik, Tartumaa)

Jääaja Keskusest võetakse koos juhendajaga ette vahva seiklus parvel Saadjärvele. Üheskoos uuritakse parvelt elu Saadjärves (mis loomad, putukad, linnud, taimed?). Järve ja järveelustiku eripäraga tutvutakse läbi looduse vahetu kogemise ning praktiliste tegevuste. Pilet 5 €, registreerumine info@jaaaeg.ee või 5911 3318.

 • 15.00 Linnalindude avastamise jalutuskäik (Vanemuise 46, Tartu)

Toimub jalutuskäik ümbruskonnas, et näha linnuliike päriselt linnamaastikus. Vihmase ilma korral kuulame linnulaulu siseruumides lindilt. Korraldab Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering. Tasuta.

 • 16.00 Linnalindude avastamise jalutuskäik (Vanemuise 46, Tartu)

Toimub jalutuskäik ümbruskonnas, et näha linnuliike päriselt linnamaastikus. Vihmase ilma korral kuulame linnulaulu siseruumides lindilt. Korraldab Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering. Tasuta.

 • 16.00 loodusteatrietendus “Sääsed, mesilased ja muud mutukad” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Etenduse teevad loodusmaja linnalaagris osalevad õpilased. Tasuta.

 • 17.00–21.00 Pitsapidu Aleksandri aias (Aleksandri 43, Tartu)

Pitsa kõrval tutvume Aleksandri avatud aiaga. Linna kogukondliku aiaga, kus kasvatatakse juurikaid ning häid naabrite suhteid. Üritusele võtta kaasa seda, mida pitsa peal näha soovid. Tasuta.

 • 17.00–21.00 Rabaekspress (Männikjärve raba, Endla looduskaitseala). 

 

Privaatne räätsamatk väikese grupiga (6 in) Männikjärve rabas. Start Vanemuise 46 eest. Eelregistreerumine +372 5805 6737, lisainfo wanderest.eu. Hind 25 € (sisaldab transporti, räätsade kasutamist, teed ja väikest snäkki). Matk toimub grupi täitumisel.

 • 18.00–18.50 filmiõhtu “Kärnkonnalugu” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Aruteluringis räägib Kristiina Kübarsepp Eestimaa Looduse Fondist. Tasuta.

 • 19.15–20.12 filmiõhtu “Loodus mu südames” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Aruteluringis räägib Kristiina Kübarsepp Eestimaa Looduse Fondist. Tasuta.

 • 20.30–20.50 filmiõhtu “Hinge portreed” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Aruteluringis räägib Kristiina Kübarsepp Eestimaa Looduse Fondist. Tasuta.

 • 22.00–23.30 Looduslodja öölindude retk (Sisevete saatkond)

Seilame mööda hilisõhtust Emajõge, kuulame ööbikute laksutamist, kobraste vulistamist ning kakude huikeid. Tutvume linna ääres elavate lindudega, kelle märke hilisõhtus kohata võib ning kuulame jutte nende elus linnalooduses. Korraldab MTÜ Emajõe Lodjaselts. Piletid: õpilastele 6 €, täiskasvanutele 9 €. Registreerumine lodi.ee

 • 23.30–01.00 Putukate ööpüük Mati Martini ja Aivo Tammega (Tartu Ülikooli botaanikaaed, Lai 38)

Loodusvaatluste maratoni raames seame üles valguspüünise ja registreerime sinna lendavaid liblika- jt putukate liike. Tasuta.

 • 09.00–12.00 Loodusvaatluste maraton Tartus (Tartu Ülikooli botaanikaaed, Lai 38)

Loodusvaatluste maratoni (LVM) eeskujuks on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz. BioBlitz tähendab, et kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Liike otsitakse harrastusvaatlejate ja -teadlaste abiga. Üritus on tasuta.

Loodusvaatluste maraton toimub 15.–16. juunil paljudes kohtades üle Eesti. Vaata lähemalt: loodusfestival.ee/LVM

 • 09.00–11.00 Linnuvaatlusretk (Tartu Ülikooli botaanikaaed, Lai 38)

Kogenemine loodusvaatluste maratoni staabi juures. Koos retkejuht Marko Mägiga jalutame Tartus ja registreerime näha- ja kuuldaolevaid linnuliike. Võimalusel võtke kaasa binokkel. Tasuta.

Loome punutud pajuokstest “elava skulptuuri”, mis on inspireeritud Emajõe-äärsest asupaigast ja Eesti folkloorist. Korraldab MTÜ Emajõe Aed. Töötoas osalemise tasu: 10/5 €.

 • 11.00–16.00 Näitus “Sääskedega sõjas ja rahus” (Tartu loodusmaja, Lille 10)

Näitus tutvustab sääskede ehitust, eluviisi, mitmekesisust, nende elu ja rolli looduses, samuti sääskede ning inimeste suhteid. Näitusel saab vaadata, kuulata, lugeda, mängida „Sääsetsirkust“ jt mänge, mõistatada ja uurida sääski suurenduse all. Sagadi metsamuuseumi sääseteemaline näitus bioloogilt ja sääsesõber Urmas Tarteselt. Osalemine loodusmaja piletiga (3/2 €).

Töid jagub nii sees kui väljas, kõik vajalik on kohapeal olemas. Algusega kell 13 ja 15 toimuvad loodusretked ja mikrovaatlused. Kohalikust värskest materjalist valmivad talgusupp ja suupisted. Ujumis- ja peesitamisvõimalus on tiigis, jões, võrkkiikedes, -toolides, lebomattidel-aiatoolidel või lihtsalt murul. Tüüne ilma korral õhtul välikino. Tasuta.

 • 11.00–16.00 Paranduskohvik (SPARK Makerlab, Narva mnt 3, Tartu)

Paranduskohviku (ehk Repair Café) eesmärk on näidata, et asju saab (ka ise!) parandada ja neile uue elu anda. Kuidas see käib? Igaüks saab kaasa võtta oma parandamist vajava(d) eseme(d) ning kohalolevate meistrite abiga need KOOS korda teha. Nii on võimalik igaühel hoida keskkonda ja toetada jätkusuutlikku mõtteviisi. Tasuta. Lisainfo: bit.ly/paranduskohvik

 • 12.00–13.30 Jalutuskäik Eesti Loodusuurijate Seltsi aias (Struve 2, Tartu)

Mati Martin räägib looduslikust mitmekesisusest aias. Otsime ja määrame liike koos Mati Martini ja Silja Kanaga. Loodusuurijate seltsi aias on erinevate liikide pildid, igaüks saab terve päeva jooksul aia loodusega tutvuda. Saab mängida liikide otsimise mängu. Tasuta. Kell 12–17 on avatud tasuta laste mängunurk.

Vabas vormis retk, võimalusel kaasa binokkel. Tasuta.

 • 14.00–17.00 “Keskmine Eesti inimene 100 aastat tagasi ja praegu” (Struve 2, Tartu)

Kell 14–15 toimub Eesti Looduseuurijate Seltsi majas antropoloog Leiu Heaposti loeng.

Pärast loengut (kell 15–17) kogume koos Eesti Looduseuurijate Seltsi füüsilise antropoloogia sektsiooni liikmetega mõõtmisandmeid Eesti inimeste kohta. Tule ja anna oma panus! Võimalus võrrelda ennast saja aasta taguse Eesti inimesega (maketid Struve 2 hoovis). Tasuta. Kell 12–17 on avatud tasuta laste mängunurk.

Vabas vormis retk, võimalusel kaasa binokkel. Tasuta.

 • 15.00–17.00 Kas putukad on tulevikutoit? (Struve 2, Tartu)

Entomofaagia. Tartu Ülikooli zooloogia osakonna doktorant Sille Holm tutvustab putukate kasvatamise võlusid ja valusid. Kohapeal on võimalik degusteerida erinevaid putukasnäkke. Tasuta.

 • 16.00–17.00 Puude ja põõsaste joonistamise õpituba (Struve 2 aed, Tartu)

Võta kaasa värvipliiatsid või pastellid (paber kohapeal). Juhendaja Marin Laes. Tasuta, eelregistreerumine kohtade täitumiseni: bit.ly/LF16juuni Kell 12–17 on avatud tasuta laste mängunurk.

 

* Korraldajad jätavad endale õiguse teha programmis muudatusi.