Loodusvaatluste maraton

Kolmas üle-eestiline loodusvaatluste maraton toimub 6.7. juunil 2020. Maratoni eeskuju on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz: kindlas paigas ja ajavahemikul tuvastatakse nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Vaatlusmaratonil lähevad arvesse kõik vaatlused, mis on tehtud 24 tunni jooksul 6. juuni keskpäevast kuni 7. juuni keskpäevani. 

 

Vaatlusmaratoni võib korraldada iga loodushuviline andes oma vaatlusalast korraldajatele eelnevalt teada. Vaatlusalade registreerimine avatakse märtsis 2020. Juhendatud vaatlusretkedega avaliku vaatlusala korraldamiseks on võimalik taotleda toetust.

 

Üle-eestilised loodusvaatluste maratonid numbrites

2018: 16 vaatlusala, 2300 vaatlust, maratoni sündmustel osales üle 200 inimese.

2019: 30 vaatlusala, 4100 vaatlust, maratoni sündmustel osales üle 500 inimese. 

 

JUHEND VAATLEJALE (sisaldab määrajate soovitusi)
 
Mis on loodusvaatluste maraton?

Loodusvaatluste maraton on sündmus, mille käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad (v.a I kaitsekategooria liigid).

Keda ja kuidas vaadelda?

Loodusvaatluste maraton kasutab rahvusvahelist vaatlusformaati BioBlitz. BioBlitz tähendab, et kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Vaatlemisel on oluline üles märkida liik, koht ja kuupäev. Lisaks on hea, kui märgatud liigist on tehtud ka foto või video.

Loodusvaatluste maratonil ühtegi taime ega looma kaasa ei võeta ega surmata. Kõik tõendid kogutakse fotode, video- ja helisalvestustena. Tõendite kogumiseks saab kasutada kaameraga mobiiltelefoni, nutiseadet või paberit-pliiatsit ja fotoaparaati.

Paljusid liike on võimalik vaadelda ilma binokli või luubita ja ei eelda spetsiaalse varustuse omamist. Enne vaatlemist tutvu ka vaatleja juhendiga.

k

Loodusvaatluste maraton on pärjatud Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseemise auhinnaga 2018 kui parim uus algatus. Üle-eestiline ettevõtmine sai tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil. 

Loodusvaatluste maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed ning portaal Linnuvaatleja.

Lisa maratoniga seotud sotsiaalmeediapostitustele teemaviide #LoodusvaaltusteMaraton.
 
Lisainfo:
Veljo Runnel
520 6108

 

back forward