Loodusvaatluste maraton

1200x500_lvm_alamlehele.png

14.–15. juunil 2019 toimus teine üle-eestiline loodusvaatluste maraton. 24 tunni jooksul tegid loodushuvilised üle 3700 loodusvaatluse, mis on nähtavad Elurikkuse andmeportaalis. Vaatlusmaratoniga seotud sündmustel osales üle 500 inimese.

Kõige rohkem vaadeldi taimi - üle 1800 vaatluse. Linnuvaatlusi kogunes 835, putukavaatlusi 735. Kõige rohkem liike määrati Kuusiku vaatlusalal - 378. Järgnesid Vana-Kuuste 279 ja Tooma 188 liigiga.
 
Enim kohatud liik oli metsvint (33 vaatlust), ühtlasi oli metsvint ka kõige rohkem vaadeldud linnuliik. Lindudest teisel kohal oli linavästrik (25 vaatlust). Taimedest vaadeldi enim naati (21 vaatlust), järgnesid kõrvenõges ja harilik hiirehernes (20 vaatlust). Putukatest vaadeldi enim triiplutikat (9 vaatlust). Teisi rühmi vaadeldi oluliselt vähem, näiteks imetajaid 26 korral.
 
Kõigi vaatluste sisestajate vahel läksid loosi auhinnad. Võitjatel palume võidu lunastamiseks ühendust võtta.
Eestimaa Looduse Fondi loodustalgute tuusik kahele inimesele: Tiiu Belimova, Kalle Kõllamaa, Leene Pärtel.
Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia perepilet: Indrek Hiiesalu, Martin Hirv, Reet Kristian, Riina Laurimaa, Tõnis Valing.
Eesti Looduse 3-kuu tellimus: Anu Leisner, Dagmar Hoder, Ekke Rikka, Kadri Prants, Marje Loide, Olavi Vainu, P. Hussar, Siiri Kõljalg, Vilja Padonik, Virve Malkki.


Loodustalgute tuusikute ja muuseumipiletite võitjatel palume võidu lunastamiseks ühendust võtta loodusvaatluste.maraton@gmail.com. Eesti Looduse tellimuse võitjad saavad oma võidu vormistada kirjutades loodusajakiri@loodusajakiri.ee. Palume võitjatel ühendust võtta hiljemalt 12. juulil 2019.

Suur tänu kõikidele vaatlusalade koordinaatoritele, liigiekspertidele ja vaatlejatele! Maraton on läbi, kuid looduse vaatlemine võib jätkuda. Tehtud vaatlusi võib Leguluse abil Elurikkuse andmeportaali saata aasta läbi. 2020. aasta loodusvaatluste maratoni toimumisaeg selgub sügisel.

JUHEND VAATLEJALE (sisaldab määrajate soovitusi)
 
Mis on loodusvaatluste maraton?

Loodusvaatluste maraton on sündmus, mille käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad (v.a I kaitsekategooria liigid).

Keda ja kuidas vaadelda?

Loodusvaatluste maraton kasutab rahvusvahelist vaatlusformaati BioBlitz. BioBlitz tähendab, et kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Vaatlemisel on oluline üles märkida liik, koht ja kuupäev. Lisaks on hea, kui märgatud liigist on tehtud ka foto või video.

Loodusvaatluste maratonil ühtegi taime ega looma kaasa ei võeta ega surmata. Kõik tõendid kogutakse fotode, video- ja helisalvestustena. Tõendite kogumiseks saab kasutada kaameraga mobiiltelefoni, nutiseadet või paberit-pliiatsit ja fotoaparaati.

Paljusid liike on võimalik vaadelda ilma binokli või luubita ja ei eelda spetsiaalse varustuse omamist. Enne vaatlemist tutvu ka vaatleja juhendiga.

k

Loodusvaatluste maraton on pärjatud Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseemise auhinnaga 2018 kui parim uus algatus. Üle-eestiline ettevõtmine sai tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil. 2018. aastal oli üle Eesti 16 vaatluspunkti, kus registreeriti ööpäeva jooksul ligikaudu 2300 vaatlust.

Loodusvaatluste maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Keskkonnaamet, Eesti Looduseuurijate Selts ja Linnuvaatleja.

Lisa maratoniga seotud sotsiaalmeediapostitustele teemaviide #LoodusvaaltusteMaraton.
 
Lisainfo:
Veljo Runnel
520 6108

 

back forward