8. juuni 12.00 kuni 9. juuni kell 12.00
Alade registreerimine avatakse 1. veebruaril, avalike alade registreerimise tähtaeg on 1. märts.
Loodusvaatluste maraton on sündmus, mille käigus osalejad teevad 24 tunni jooksul vaatlusi eelnevalt registreeritud aladel, pannes kirja võimalikult palju kohatud liike. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kust need on avalikult kättesaadavad (v.a. I kategooria liigid).
Loodusvaatluste maratoni eeskujuks on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz: kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. BioBlitz kestab tavaliselt 24 tundi, et vaadelda elurikkuse avaldumise vorme kogu ööpäeva jooksul.
Eestis korraldatakse loodusvaatluste maratoni alates 2018. aastast. Loe 2023. aasta maratoni tulemustest siit.
Loodusvaatluste maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös erinevate loodusharidust edendavate asutuste ning vabatahtlikega.
Loodusvaatluste maraton toimib teaduslike andmete kogumise aktsioonina, aga pakub lisaks loodushariduslikku sisu läbi tegevuste, mis toimuvad maratonile eelneval ajal või avalikel aladel maratoni toimumise ajal.
Vaatlusi võib teha igaüks. Vaatluste tegemiseks peab olema registreeritud vaatlusala. Vaatlusala võib olla avalik, kuhu on oodatud kõik huvilised, või privaatne. Vaatlusala võib registreerida nii asutus kui üksikisik. Vaatlusalaks sobib mis tahes suurusega ala koduaias, pargis, niidul, metsas või rannikul. Kes ise ala registreerida ei soovi, saab vaatlusi minna tegema endale sobivaimale avalikule alale.
Vaatluste sisestamiseks on kaks võimalust: kasutada PlutoF GO nutirakendust või legulus.tools veebirakendust. Kõige lihtsam ja kiirem on vaatlusalal kasutada nutitelefonis olevat nutirakendust, mille abil saab kohapeal sisestada kõik vajalikud andmed leitud liigi kohta ning lisada täiendavalt foto või helisalvestuse.
Iga vaatlus on väärtuslik: nii tavalised kui haruldased liigid levivad, vähenevad või paljunevad ajas ning järjepideva jälgimise kaudu saavad teadlased tänu kogutud vaatlustele olulist infot. Iga huviline, kes aitab vaatlusi teha ning vaatlusi andmebaasi sisestada, panustab seeläbi teadusesse ja loodushoidu. Vaatluste tegemiseks ei pea tundma paljusid liike, sest kasutada võib määrajate abi ja vaatlusi saab teha koos juhendajatega.
Elurikkus.ee/lvm veebilehelt leiab rohkem tutvustavat infot, sh registreeritud alade nimekirja, olulised kuupäevad ning liigimäärajate soovitusi.
2024. aastal viiakse loodusvaatluste maratoni läbi ka eelregistreeritud vaatlusaladel mitmetes lähiriikides.
Vaatlusalade registreerimine avatakse 1. veebruaril loodusvaatluste maratoni kodulehel elurikkus.ee/lvm.
Avalike vaatlusalade programm avaldatakse mais.
Kontaktisikud: Margit Hirv, Veljo Runnel
e-post: margit.hirv@ut.ee
veebileht: elurikkus.ee/lvm