Loodusvaatluste maraton 2022

Loodusvaatluste maraton 2022

Loodusfestival kutsub loodusvaatluste maratoni aladest teada andma

Järjekorras viies loodusvaatluste maraton toimub sel aastal 11.–12. juunil üle Eesti. Vaatlusaladest saab teada anda 1. juunini.

Kõik huvilised, kes osalevad loodusvaatluste maratonil, saavad võimaluse õppida kodukoha loodust paremini tundma ning anda oma panuse andmete kogumisse, mida saavad oma töös ära kasutada loodusteadlased ja -kaitsjad.

Loodusvaatluste maratonil osalemiseks tuleb registreerida vaatlusala, mis võib olla avalik, et kõik huvilised saaksid osaleda, aga sobib ka eramaa, et pereringis loodust avastada. Mõlemal juhul on oluline vaatlusalast korraldajatele teada anda, et tehtud vaatlused hiljem eElurikkuse andmeportaali jõuaksid. „Kodukoha või mõne muu paiga registreerimine vaatlusalaks aitab lähemalt tundma õppida sealset elurikkust. Maratoni toimumise ajal on alati põnev jälgida, milliselt vaatlusalalt kõige rohkem liike leitakse,“ rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maraton on viiendat aastat toimuv harrastusteaduse sündmus, mis kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz. BioBlitzi käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul (tavaliselt 24 tundi) nii palju eluslooduse liike, kui võimalik. Seda tehakse teadlaste ja loodushuviliste koostöös.

Loodusvaatluste maratoni peakorraldajad on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa kaheksandat aastat toimuva Loodusfestivali programmist.Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, kus kannab nime Ellujäämise Kunstide Linnaloodusfestival: „Loodus loob“.

2021. aastal oli erinevates Eesti paikades 41 vaatlusala, kus tehti üle 7600 loodusvaatluse ja leiti uus liik – muulukal elav pahklest Fragariocoptes setiger. Maratoniga seotud sündmustel osales ligi 600 inimest. Aastal 2018 pärjati vaatlusmaraton Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. Üle-eestiline ettevõtmine sai 2019. aasta alguses tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil. 

28. aprillil tutvustab Veljo Runnel loodusvaatluste maratoni kõigile loodushuvilistele tasuta seminaril „Loodusvaatluste maratoni infopäev“. Täpsem teave peagi Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia kodulehtedel.

Loodusvaatluste maratoni koduleht, alade registreerimine: elurikkus.ee/lvm
Loodusvaatluste maraton Facebookis: www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton
Loodusfestival Facebookis: https://www.facebook.com/loodusfestival/

Lisateave:

Veljo Runnel

Loodusvaatluste maratoni korraldaja

veljo.runnel@ut.ee

+372 520 6108

 

Margit Hirv

Loodusvaatluste maratoni vaatlusalade koordinaator

loodusvaatluste.maraton@gmail.com

+372 5239736

 

Kohtume Loodusfestivalil ja loodusvaatluste maratonil

Loodusvaatluste maraton toimub 11.–12. juunil.

Loodusvaatluste maraton

Järjekorras viies loodusvaatluste maraton toimub sel aastal 11.–12. juunil üle Eesti. Vaatlusaladest saab teada anda 1. juunini.

Kõik huvilised, kes osalevad loodusvaatluste maratonil, saavad võimaluse õppida kodukoha loodust paremini tundma ning anda oma panuse andmete kogumisse, mida saavad oma töös ära kasutada loodusteadlased ja -kaitsjad.

Loodusvaatluste maratonil osalemiseks tuleb registreerida vaatlusala, mis võib olla avalik, et kõik huvilised saaksid osaleda, aga sobib ka eramaa, et pereringis loodust avastada. Mõlemal juhul on oluline vaatlusalast korraldajatele teada anda, et tehtud vaatlused hiljem eElurikkuse andmeportaali jõuaksid. „Kodukoha või mõne muu paiga registreerimine vaatlusalaks aitab lähemalt tundma õppida sealset elurikkust. Maratoni toimumise ajal on alati põnev jälgida, milliselt vaatlusalalt kõige rohkem liike leitakse,“ rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maraton on viiendat aastat toimuv harrastusteaduse sündmus, mis kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz. BioBlitzi käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul (tavaliselt 24 tundi) nii palju eluslooduse liike, kui võimalik. Seda tehakse teadlaste ja loodushuviliste koostöös.

Loodusvaatluste maratoni peakorraldajad on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa kaheksandat aastat toimuva Loodusfestivali programmist. Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, kus kannab nime Ellujäämise Kunstide Linnaloodusfestival: „Loodus loob“.

2021. aastal oli erinevates Eesti paikades 41 vaatlusala, kus tehti üle 7600 loodusvaatluse ja leiti uus liik – muulukal elav pahklest Fragariocoptes setiger. Maratoniga seotud sündmustel osales ligi 600 inimest. Aastal 2018 pärjati vaatlusmaraton Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. Üle-eestiline ettevõtmine sai 2019. aasta alguses tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil.

28. aprillil tutvustab Veljo Runnel loodusvaatluste maratoni kõigile loodushuvilistele tasuta seminaril „Loodusvaatluste maratoni infopäev“. Täpsem teave peagi Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia kodulehtedel.

Loodusvaatluste maratoni koduleht, alade registreerimine: elurikkus.ee/lvm
Loodusvaatluste maraton Facebookis: www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton
Loodusfestival Facebookis: https://www.facebook.com/loodusfestival/

Loodusfestival kutsub osalema veebiseminaril „Loodusvaatluste maratoni korraldamine“, mis toimub neljapäeval, 28. aprillil kell 10–12.

Veebiseminar keskendub looduse uurimisele ja loodusvaatluste tegemisele. Tutvustatakse loodusvaatluste maratoni korraldust, antakse nõu vaatlusaladel vaatluste koordineerimiseks ning tehakse lühikoolitus vaatluste sisestamise digivahenditest. Samuti leitakse vastused kõikidele küsimustele maratoni korraldamise kohta. Veebiseminar on mõeldud loodusvaatluste maratonil registreeritud alade koordinaatoritele ja kontaktisikutele.

Veebiseminar „Loodusvaatluste maratoni korraldamine“ toimub neljapäeval, 28. aprillil kell 10–12. Osalemine tasuta, aga osalemiseks tuleb registreeruda hiljemalt 25. aprilliks.

Lisateave:
Veljo Runnel
Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse ekspert
veljo.runnel@ut.ee
+372 5206108

Loodusvaatluste maraton on sündmus, mille käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad (v.a I kaitsekategooria liigid).

2021: 41 vaatlusala, 208 vaatluste sisestajat, 7500 vaatlust, leiti üks uus liik Eestile, maratoni sündmustel osales 600 inimest.

2020: 41 vaatlusala, 4600 vaatlust, maratoni sündmustel osales üle 250 inimese. 

2019: 30 vaatlusala, 4100 vaatlust, maratoni sündmustel osales üle 500 inimese.

2018: 16 vaatlusala, 2300 vaatlust, maratoni sündmustel osales üle 200 inimese.

Loodusvaatluste maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad portaal Linnuvaatleja, mitmed loodusharidust edendavad asutused ja vabatahtlikud üle Eesti.

Loodusvaatluste maraton on pärjatud Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseemise auhinnaga 2018 kui parim uus algatus. Üle-eestiline ettevõtmine sai tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil 2019. aasta alguses.

Veljo Runnel
Projektijuht
veljo.runnel@ut.ee
520 6108

Accept Cookies